Cezaevi Avukat Vekâletnamesi Tercümesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vekaletname Tercümesi, Cezaevinde bulunan kişilerin savunmalarını yapacak avukatı tayin etmek ve dışarıdaki hukuki işlemlerini sürdürebilmeleri için ikinci bir şahsa vekâlet vermeleri gerekir. Vekâletin alınabilmesi için de bölge noterliğinin görevlendirdiği yetkili kişinin vekâleti alınacak hükümlü şahısla yüz yüze görüşmesi gerekmektedir. Vekâletname için cezaevlerine gidilecek gün ve saatler de genellikle önceden belirlenmiş olur. Hükümlüler ancak bu şekilde cezaevi avukat vekâletnamesi verebilirler. Bu süreç kimi zaman uzun süren ve yorucu bir süreç olabilir.

Türkiye’de düzenlenen bir cezaevi avukat vekâletnamesinin yurtdışında da geçerli olabilmesi içinse Cezaevi Avukat Vekaleti Tercümesi yapılması gerekiyor. Cezaevi Avukat Vekâleti, yeminli bir tercüman tarafından vekâletin kullanılacağı ülkenin ana diline yeminli tercümesi yapılır ve Türk noterliğince tercümenin onaylanması gerekir. Noterlik tarafından onaylanan Cezaevi avukat vekâleti tercümesinin sonrasında yetkili Türk makamlarınca apostil tasdik yapılarak, vekâletin kullanılacağı ülke konsolosluğundan apostil tasdik onayı alınır.

Hangi Türk makamınca apostiltastiği yaptıracağınız konusunda noteriniz sizi yönlendirecektir. Yetkili Türk makamları da İdari Belgeler için genellikle illerde; Vali- Vali Yardımcısı, ilçelerde; Kaymakam olurken, Adli Belgeler için de Adli Kurul Başkanlıkları olur. Tüm bu işlemler yapılırken cezaevinde düzenlenen vekâletnamenin aslının kullanılması gerekiyor.

Avukat vekâleti alınan bir hükümlünün yurtdışındaki hukuki işlemlerinin sorunsuz yürüyebilmesi için hukuki kurallara uygun, doğru bir tercüme yapılması çok önemlidir. Tercüme alanında uzmanlaşmış kadromuz ve deneyimlerimiz ile Cezaevi Avukat Vekaleti Tercümesi işlemleriniz firmamız tarafından eksiksiz ve doğru şekilde yapılır. Cezaevi Avukat Vekâleti Tercümesi ile ilgili danışmak istediğiniz konular için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yeminli Tercüme Nedir? Başlıklı makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz…


Bu Yazıyı Beğendiz mi?
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Bu yazıyı ilk siz beğenmek ister misiniz?)
Loading...

Benzer Yazılar