Portakal Tercüme Bürosu
Hızlı Teklif Al Online Ödeme

Apostil İşlemleri Nasıl Yürütülür

Apostil Nedir ve Nereden alınır?

Yurtdışına taşınacak her türlü resmi evrak için apostil tasdikli tercüme gereklidir. Örneğin eğitim veya iş için yurtdışındaki kurumlara yapılacak başvurularda diplomanın noter yeminli bir tercümanlık bürosu tarafından yeminli tercüme yapılması ve belgenin geçerliliğini onaylayan bir apostil ile yollaması gerekir. Uluslararası çalışan hukuk bürolarının yabancı ve resmi evraklarla birlikte apostil sunmaları zorunludur. apostil hazırlanırken başlık Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” şeklinde yazılmalıdır.

Uluslararası Belge Geçerliliği İçin Apostil Gereklidir.

Apostil Çevirisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler makalemizden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Apostil, noterden edinilen bir belgenin başka bir ülkede yasal olarak onaylanmasını sağlayan belgedir.5 Ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması’nda uluslararası belge dolaşımı apostil edinme şartına bağlanmıştır. Lahey Anlaşması’na imza atan ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları da belgelerin yurtdışındaki geçerliliğini sağlamak için apostil edinmelidirler. Eskiden sadece valiliklerden çıkarılabilen apostil bugün kaymakamlıklar tarafından da çıkarılabilmektedir. Herhangi bir yeminli tercüme bürosu tarafından hazırlanabilecek olan apostilin Türkiye’de ilgili kurumların onayından sonra gidilecek ülkelerin Türkiye’deki elçilikleri tarafından da onaylanmaları gerekir.

APOSTİL BELGE DOĞRULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

 

Apostil tasdiki hangi belgelere yapılır?
  • Eğitim belgeleri okul, lise, üniversite diplomaları vs.
  • Medeni durumu gösteren belgeler
  • Doğum belgeleri
  • Evlilik cüzdanları
  • Evlenme ehliyeti
  • Vekaletnameler, muvafakatnameler

 

Apostil Tasdiki Nerede Yapılır?

Noter tasdikli bir apostil belgesi ancak noterin bulunduğu kaymakamlıkta yapılabilir. Noter yeminli çeviri yapıldıktan sonra apostil kaymakamlık tarafından mühürlenmeli ve ilgili ülkenin konsolosluğuna götürülmelidir. Apostilin hazırlanış şekli ve içeriği bütün ülkelerde aynıdır. Kaymakamlıklarda apostil işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmese de tercüme büroları ve noter işlemleri için çeşitli miktarlar talep edilebilir. Tercüme büroları çoğu zaman apostil çevirilerinden ek ücret almaktadırlar.

Apostil örneği aşağıda yer almaktadır.

Apostil İşlemleri

Apostil Tasdikli Tercüme

Apostil Tasdiki hakkında daha fazla bilgi almak için Online Tercüme sayfamızı ziyaret ediniz.

Apostil Nedir, Nereden, Nasıl alınır?

Hızlı Teklif Almak için Formu Doldurun

Kurumsal Müşterilerimizin Avantajları

Gizlilik Güvencesi
Noter Onaylı Tercüme
Proje Yöneticisi
Süresiz Arşiv