Dünyanın en fazla kullanılan çeviri yazılımı Google Çeviri kendine hayran bırakan özelliklerinin yanında bazen de kafa karışıklığına neden oluyor. 100’ün üzerinde dili birbirleri arasında çevirebilen yazılım bu konuda lider konumunda. Üstelik çevirileri saniyeler içinde yapabilen Google çeviri halen gelişmeye devam ediyor.

 

google dusmanmi 490x294 Google Çeviri Dost mu Düşman mı?

Google Çeviri’ye Güvenilir mi?

Yazılım ile yapılan tercümelerin herhangi bir resmi geçerliliği yok. Oldukça doğal olan bu durum, yazılımın insanlar gibi düşünememesi, bazı ifadelerin birden fazla anlamı olması ve eş anlamlı kelimelerin yarattığı karışıklıklardan kaynaklanmaktadır. Google çeviri kullanımı daha çok günlük olmalıdır. Yani Google çeviriye resmi çeviriler için güvenmek ve yaptığı çevirileri birebir kopyalayarak tercüme ettiğinizi düşünmek büyük bir hata olacaktır.

Google Translate, günlük kullanıldığında, akla o anda gelmeyen kelime ya da ifadeleri hatırlamak amacıyla, kurulmak istenen cümlenin nasıl kurulabileceği hakkında fikir edinmek istediğinizde kullanmanız en doğru yöntem olacaktır. Bu şekilde bir kullanım sergilediğinizde Google Çeviri bir dost gibi güvenilir olacaktır.

 

google ceviri 490x294 Google Çeviri Dost mu Düşman mı?

Google Çeviri Neden Başarısız?

Bir çok insan Google Translate’in başarısız olduğunu düşünür. Hatta bir çok yazılı ve görsel sosyal medya paylaşımında dalgası bile geçilmiştir. Ancak kabul edilmelidir ki bu kadar çok dili birbirleri arasında çevirebilen bir sistem başarılıdır. Üstelik oldukça iyi bir şekilde, her geçen gün gelişmekte olan bir sistemdir.

Google translate ilk yıllarında oldukça anlamsız cümleler kurabilmekte ve kullanıcıyı yanlış bilgilendirebilmekteydi.

Günümüzde ise teknik ve bilimsel çeviriler haricinde günlük çevirileri oldukça iyi bir şekilde yapabilen yazılım, ufak hataları olsa dahi muhteşem bir performans sergiliyor.

Google’ın takdir edilmesi gereken bir yapısı var. Çünkü dalga geçilen Google Translate sadece Türkçe’de değil bir çok farklı dilde hatalı çeviriler yaparak dillere düşmüş durumdaydı. Google firması bu dalga geçmelere hiç kulak asmadan oldukça başarılı bir yazılım kullanıcılara sunmuş oldu. Tercümanlara da oldukça faydası olan sistem sayesinde yabancı insanların iletişim kurabilme kapasiteleri de gelişti.

Tüm bu bilgilerin ışığında Google Çeviri’nin başarısız olduğunu söylemek pek mümkün görünmüyor. Üstelik hala gelişmeye devam eden bir sistem olduğu için kutlamak gerekiyor.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (40 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?