İmdb gibi bir çok web sitesi, dünyanın en iyi filmleri listeleriyle sinemaseverlerin film seçimlerini etkiliyor. Ancak Hollywood yapımı olmayan ya da İngilizce’den farklı bir dile sahip müthiş filmler de bulunuyor.

Her ne kadar Avrupa filmleri özellikle Hollywood filmlerine göre sıkıcı bulunsa da soluksuz izleyeceğiniz ya da filmin sonunda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz harika Avrupa yapımı filmler var. Sinema severlerin Avrupa sinemasına bakışını değiştiren bu yapımlar kült olma yolunda hala yol almaya devam ediyorlar.

Amelie (2001) – Fransa

amelia 490x268 İngilizceden Olmayan ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yabancı Film

Avrupa filmleri denince belki de ilk akla gelen yapımlardan biri olan Amelie, hem filmin adı hem de filmdeki başrol karakterin adıdır. Amelie, Paris’te yaşayan masum ve saf bir kızdır. Kendine ait bir adalet duygusu bulunmaktadır. Bu doğrultuda yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir. Bu idealini gerçekleştirirken de aşkı bulur.

Goodnight Mommy (2014) – Avusturya

goofbye mommy 490x268 İngilizceden Olmayan ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yabancı Film

Yüz değiştirme ameliyatı olan ikizler annesi yeni bir eve taşınır. Ancak bandajlarının altındaki yüzü çocukları tanıyamaz.

Cinema Paradiso (1988) – İtalya

cinema paradiso 490x268 İngilizceden Olmayan ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yabancı Film

Bir film yapımcısı doğup büyüdüğü şehrin sinema salonunun resimleri ile çocukluğunu hatırlar. Sinema salonuna adeta aşık olan kahramanımız sinemanın sahibiyle derin bir arkadaşlık kurar.

The Intouchables (2011) – Fransa

the intouchables 490x268 İngilizceden Olmayan ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yabancı Film

Yamaç paraşütü yaparken trajik bir kaza geçiren aristokrat kahramanımız tekerlekli sandalyeye bağlı kalır. Genç bir adamı bakıcı olarak tutan Philippe (Franços Cluzet) yeni bir sereüvene atıldığının farkında değildir.

Sin Nombre (2009) – Meksika

sin nombre 490x268 İngilizceden Olmayan ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yabancı Film

Honduraslı genç bir kızın ve Meksika çetesi üyesi bir gangesterin ABD sınırında geçirdikleri tutkulu bir macerayı anlatan film İMDB’den aldığı 7.6 puanla da dikkat çekyor.

 

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (2 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?