Tercümanlar CV Hazırlarken önemli detayları atlayabilmekte, müşteriler ya da tercüme büroları tarafından dikkat edilen unsurları kaçırabilmektedirler. Bir tercüman olarak yeterli donanıma ve tecrübeye sahip olduktan sonra düzenli olarak iş almak ve hem tecrübenizi hem de gelirinizi artırmak istersiniz. Bu nedenle güçlü, iyi görünen ve inceleyen kişiye gerekli bilgileri net bir şekilde verebilen bir CV hazırlamak önemini artırmaktadır.

ozgecmis hazirlamak 500x300 Tercümanlar CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kısa ve Öz Olmaya Çalışın

Hazırlanan her form ve her yazı, yazar tarafından belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulur. Proje yöneticileri, insan kaynakları uzmanları ve firma sahipleri meşgul insanlardır. Bu yüzden cv hazırlarken kısa, öz ve direkt olarak anlatmak istediğinizi gösteren ifadeler kullanmalısınız.

Bunun için, özgeçmişinize direkt olarak dil bilgilinizi belirterek başlayabilirsiniz. 

“Türkçe’den İtalyanca’ya ve İtalyanca’dan Türkçe’ye çeviri konularında tecrübeli tercüman” şeklinde bir ifade, özgeçmişinizi okuyan birinin hakkınızda kolayca bilgi sahibi olmasını sağlar.


CV Hazırlarken Yapıya Dikkat Etmelisiniz

Özgeçmişinizi, iyi bir şekilde yapısı oluşturulmuş, tecrübelerinizi, yeteneklerinizi, kapasitenizi gösteren, imla kurallarına uyulmuş bir tasarım halinde hazırlamalısınız. Ara başlıklar ekleyerek düzeni ve sağlayabilir, okuyucuyu ilgili tutabilirsiniz. 

ozgecmis hazirlarken 500x300 Tercümanlar CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelidir?

Özgeçmişinizde ara başlık şeklinde hazırlanması gereken alanlar;

  • Profesyonel tecrübeniz ve sertifikalarınız
  • Uzman olduğunuz alanlar
  • Yetenekler
  • Eğitim düzeyiniz
  • Portfolyonuz
  • Hobileriniz ve iligili olduğunuz alanlar

Güçlü Olduğunuz Yönleri Ortaya Çıkarın

CV Hazırlarken güçlü yönlerinizi de net bir şekilde gösterebilmelisiniz. Bir firmaya ya da projeye neler verebileceğiniz, sizinle çalışmanın karşı tarafa ne gibi avantajlar sağlayacağını net bir şekilde gösterebilmelisiniz. 

Bunlar arasında, verimlilik, zaman yönetimi, iletişim yetenekleri gibi özellikler bulunabilir. Güçlü yönlerinizi bilen bir işveren, bu özelliklere göre iş teklifi verebilecek, beklentilerini buna göre düzenleyebilecektir. 

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (51 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?