Kendinizi tercüme sektöründe istekli ve yetenekli hissediyorsanız, eminiz ki tercümanlar için başarılı olmanın püf noktaları başlığı dikkatinizi çekmiştir. Herkes işinde başarılı olmak ve ilerlemek ister. Ancak bunu başarabilmek için bir çok önemli şeyi alışkanlık haline getirmeli, disiplinli davranmalı ve sıkı bir şekilde çalışmalısınız. Peki nedir bu püf noktalarının açılımı?

 

Bilgi Paylaşımından Korkmayın

Başarılı bir tercüman olmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka çalışma arkadaşlarınızla ortak çalışmalar yapmalı ve çalışma arkadaşlarınızı incelemelisiniz. Herkesin farklı çalışma metotları ve çalışma prensipleri vardır. İş arkadaşlarınızın nasıl çalıştığını incelemeli, artılarını ve eksilerini değerlendirmeli ve size uygun olan çalışma şekillerini not etmelisiniz. Bu sayede iş arkadaşlarınızın güçlü olduğu yönleri ve bu güçlü yönlerin nasıl sağlandığını anlayarak kendiniz de bu konularda güçlü bir tercüman olabilirsiniz.

Özellikle yanınızda belirli bir tecrübeye ve kariyere ulaşmış tercümanlar varsa, sahip oldukları kariyere nasıl ulaştıkları ve kolay kullanım yöntemlerini, sizi daha başarılı kılacak püf noktalarını kolayca öğrenebilirsiniz.

bilgi paylasimi Tercümanlar İçin Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Bilgi Gelişimi ve Müşteri Tanıma

Başarılı bir tercüman, her alanda iyi tercüme yapabilen tercüman değildir. Kariyerinizde iyi yerlere gelmek istiyor ve adınızı duyurmak istiyorsanız, bilinen yöntemleri ilerleterek daha fazlasına sahip olmalısınız. Ortalama bir tercüman kafasını sözlüklere gömerken başarılı bir tercüman ise müşterisinin beynine ulaşmaya çalışır. Yani elinizdeki metnin yazarını anlamaya çalışmak ve buna göre tercüme yapmak, kelimelerin direkt olarak çeviri yapılmasından ve renksiz, düz yazılar oluşturulmasından çok daha önemlidir.

Tercüman olarak farkınızı, bir metni ne kadar doğru kelimelerle çevirdiğinizden çok, metinde anlatılanları doğru hissiyatlarla anlatmanız daha önemlidir. Bunu sağlayabilmek için tabi ki, metnin ilgi alanına giren konuda bilgi sahibi de olmalısınız. Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda tercüme yapmanız, hatalı çevirilere davetiye çıkarmaktadır.

empati Tercümanlar İçin Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Empati Kurmak

Empati kurabilmek tercüme yaparken büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ancak empatiyi sadece tercüme üzerinden düşünmemeliyiz. Tercüme hizmeti vereceğiniz müşterinizi iyi tanımak, onların gördüğü büyük resmi görebilmek, hayallerini ve hedeflerini tahmin edebilmek ve müşterinizin sektördeki yerini bilmek, sektör hakkında gazete ve dergilerde çıkmış yazıları incelemek büyük avantajlar sağlayabilmektedir.

Üzerinde çalışılması ve daha fazla emek harcanması gereken bir çok detay bulunuyor. Ancak başarılı olma yolunda yukarıdaki noktaları dikkate alan bir tercüman, önünde sonunda hedeflerine ulaşacaktır. Sıkı çalışmak, başkalarının tecrübelerinden yararlanmak, müşterinizi iyi araştırmak, iyi tanımak ve iyi bir şekilde anlamak, büyük balıkları kapma yolunda büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hiçbir başarı bir günde sağlanamaz, sabırlı ve disiplinli çalışarak adım adım başarıya ulaşmalısınız.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (30 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?