İşinde uzmanlaşmış ve tecrübeli çevirmenler, tercümanlar için pazarlama araçları kullanarak hem bilinirliğini artırmaktadır hem de daha fazla müşteriye ulaşabilmektedirler.

Hangi sektörde hangi firma ya da freelance çalışan olursa olsun, yeni müşteriler bulmak ve yeni pazarlara açılmak en büyük sorunlardan biridir. Bir şekilde var olduğunuzu, bir iş yapılacaksa sizin de bu işi yapmaya hevesli olabileceğinizi, seçenekler arasında olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bunun için de geleneksel ve modern pazarlama araçlarını kullanmak zorundasınız.

Çevrenizden size yönlendirilen, arkadaşlarınızın pasladığı nadir işlerden çok daha fazlasını yapabileceğinizi görmelisiniz.


Geleneksel Pazarlama Araçları

tercumanlar icin paz 500x300 Tercümanlar İçin Pazarlama Araçları

Özgeçmiş

Bu pazarlama yönetminin çağ dışı kaldığını, artık önemsenmediğini, herkes tarafından bilindiğini ya da en azından bir pazarlama önerileri makalesinde bulunmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak özgeçmişin, freelance olsun, tam zamanlı olsun, iş alımlarında önemi, o kadar büyük ki, asıl bir pazarlama önerisi makalesinde bulunmamasının garip geleceğini düşünüyoruz.

Özgeçmişin amacı sizi, basit görüntünüzden gelişmiş görüntüye taşımaktır. Yani bir müşterinin sizi, örneğin, İngilizce – “Türkçe tercüman” olarak görmesi ile “tercübeli ve belirli alanlarda bilgili İngilizce – Türkçe tercüman” olarak görmesi arasındaki farkı oluşturan aslında özgeçmişinizdir.

Direkt müşteriler için özgeçmiş önemli bir seçim kaynağıdır. Hangi tercümanı neden seçtiklerini ve beklentilerinin ne olacağını tamamen özgeçmişe göre belirleyebilirler.


Kartvizit

Online olarak çalışıyor olsanız bile bir kartvizit sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Sektörünüzde elde edeceğiniz çevre fırsatları çoğu zaman en beklenmedik durumlarda olacaktır. Ve şunu size o kadar iddialı söyleyebiliriz ki, eğer bu fırsatı, bir kartvizit alışverişi ile değerlendiremiyorsanız, %90 ihtimalle boşa vakit kaybetmişsinizdir. İnsanlar işleri düşmedikçe ihtiyacı olan insanların isimlerini bile hatırlamazlar. İşleri düştüğünde ise ilk düşündükleri “Bir dakika bende bir kartvizit olacaktı” şeklindedir.

İş yapabilecek kapasitedeysiniz ve kendinize güveniyorsanız ancak bir türlü yeterli sayıda iş bulamıyorsanız bunun nedenlerinden biri de kartvizit alışverişine yeterli önemi göstermiyor olmanız olabilir.


Modern Pazarlama Araçları

tercumanlar icin pazarlamaa 500x300 Tercümanlar İçin Pazarlama Araçları

Şimdi de yeni çağın gelişmiş pazarlama araçlarına bir bakalım. Tercümanlar için pazarlama araçları arasında günümüzde en fazla öneme sahip araçlar bu listede bulunabilir.

Web Sitesi

En önemli modern tercümanlar için pazarlama araçları arasında gösterebilecek olan web siteleri, internet ortamında bulunabilmeniz, görünürlüğünüz artırma, güven sağlama, önce tecrübelerinizi paylaşma açısından özgeçmişden çok daha büyük bir öneme sahiptir.

İnsanlar yanında iş vermek isteyebilecekleri tercümanların özgeçmişlerini taşımazlar. Ancak bir web siteniz varsa, potansiyel müşterilerinize bir telefon ya da bilgisayar uzaklığındasınız demektir. Ayrıca işinize verdiğiniz önem açısından bir web sitesi sahibi olmanız oldukça önemlidir.


Sosyal Medya

Artık sosyal medya kullanmayan kalmadı. Ancak eğer işinizle ilgili sosyal medyada aktif olmak istiyorsanız, bağlantılarınız arasında akrabalarınızın bulunmadığı, sadece iş çevrenizden insanların bulunduğu, düzenli olarak sektörünüzle ilgili paylaşımlar yaptığınız ve düşüncelerinizi paylaştığınız bir sosyal medya ağı kurmanın vakti gelmiş demektir.


Sosyal medya platformlarında aktif olmak size neler kazandırır?

  • Bulunabilirliğiniz artar
  • Hangi alanlarda yetkin olduğunuz ortaya çıkar
  • Tecrübeleriniz görülür
  • Direkt olarak ulaşılabilir olursunuz
  • Başkaları tarafından işleriniz yorumlanabilir ve potansiyel müşterileriniz için bir geri bildirim kaynağı oluşur.
  • İlgili olduğunuz sektördeki insanlara ulaşabilir, sektörünüz hakkında yeniliklere hakim olursunuz.

tercumanlar icin paza 500x300 Tercümanlar İçin Pazarlama Araçları

Unutmamalısınız ki sosyal medya kullanımının çeşitli yöntemleri vardır. Bir gecede onlarca hesap açıp onlarca paylaşım yapmanız size olumludan çok olumsuz şeyler getirebilir. Belirli bir planda ve uygun gördüğünüz bir ya da iki platformda, düzenli paylaşımlar yapmak zaman içinde oldukça başarılı bir ağ kurmanızı sağlayacaktır.


Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıyım?

Ülkemizde sosyal medya hesapları genelde eğlence amaçlı kullanıldığı için her platformun size uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak aslında durum bundan ibaret değildir.

Her sosyal medya platformunda ihtiyaç duyacağınız ağ bulunmaktadır. Yeter ki siz doğru insanlarla bağlantıya geçin ve doğru gruplara, sayfalara üye olun.

İş sektöründe kullanabileceğiniz en önemli sosyal medya platformu Linkedin‘dir. Linkedin profiliniz yoksa geç kalmadan oluşturmanızı ve sektörünüzle ilgili kişileri ağınıza eklemenizi, sektörün lider konumundaki ünlü kişileri takip etmenizi öneririz. Bunun yanında Facebook, Twitter ve hatta İnstagram hesapları açarak bir çok insana hitap edebilir, sektörünüzle ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.


Unutmayın ki pazarlama araçlarını doğru bir şekilde kullandığınız sürece hiç beklemediğiniz yerlerden beklemediğiniz işler gelecek ve umulmadık kapılar açılacaktır. Kendinizi eğiterek ve geliştirerek zaman geçirmek güzeldir ancak sizden kimsenin haberi yoksa ve kapasitenizi gösterebileceğiniz işler alamıyorsanız biraz da pazarlama konusunda istekli olmanın vakti gelmiş demektir.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (33 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?