124 dilin yer aldığı bir sıralama yayınlayan Dünya Ekonomik Forumu, dünyanın en güçlü dillerini belirledi. Sıralamada Türkçe’de önemli diller arasında yer aldı.

Dillerin konuşulduğu bölgeler, konuşan insan sayısı ve yaygınlığının yanı sıra politik olarak önemi, diplomatik kullanılabilirliği ve ekonomik etkileri açısından da sıralama değişiklikler gösteriyor. Listenin ilk sırasında ise 446 milyon kişinin ana dili olan İngilizce yer alıyor.

en guclu diller 500x300 Türkçe Dünyanın En Güçlü Dilleri Sıralamasında

Listede Başı Çeken Diller Hangileri?

İngilizce’nin listede birinci sırada olduğunu söylemiştik. 2. sırada ise 960 milyon kişinin ana dili olan Çince yer alıyor. Çince diplomatik olarak etkinliği az olsa da ekonomik olarak oldukça önemli bir dil. Çin sahip olduğu nüfus sayesinde bir çok markanın hedef kitlesi olarak görülmekte.

Çincenin ardından ise 80 milyon kişinin ana dili olan Fransızca geliyor. Fransızca’nın özellikle diplomatik olarak çok önemli diller arasında görüldüğü belirtiliyor. Fransızcanın arkasından yaklaşık 470 milyon kişinin ana dili olan ve bir çok ülke tarafından resmi dil olarak kabul edilmiş İspanyolca Geliyor. Buna göre ilk dört sıralaması şu şekilde ortaya çıkıyor;

  1. İngilizce
  2. Çince
  3. Fransızca
  4. İspanyolca

Türkçe Kaçıncı Sırada?

Tüm dilleri hem anadili olarak konuşan kişi sayısına göre, hem de ekonomik ve diplomatik öneme göre derecelendiren Dünya Ekonomik Forumu, 75 milyon kişinin ana dili olan Türkçeyi Dünyanın 18. en güçlü dili olarak belirledi.

Türkçenin bu kadar geride olma sebebi ise hem turizm’de hem diplomatik ve ekonomik alanda pek fazla kullanılmıyor olması olarak görülüyor.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (40 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?