Yabancı dil bölümleri liselerde genellikle yabancı dile çok meraklı ve ilgisi olan ve geleceği hakkındaki kararları lisede vermiş olanların tercih ettiği ya da başka bölümlere puanı yetmediği için bu bölüme gelenlerin tercih ettiği ve sayısal, sözel, eşit ağırlık gibi bölümlere nazaran daha rahat bir eğitim okunan bir bölümdür.

Fakat günümüzde mesleklere, iş imkânlarına ve üniversite tercihlerine bakılırsa yabancı dil okuyanların bir adım daha avantajlı olduğu görülmektedir. Artık hangi bölüm okursanız okuyun hangi sektörde çalışırsanız çalışın en az 1 yabancı dil bilmeniz o işe alınmanızda ciddi bir etki yaratıyor. Bu bakımdan üniversitelerin dil ve edebiyat, mütercim tercümanlık gibi bölümlerini tercih edebilirsiniz. Yabancı dil mezunları üniversitelerde okurken tercüme hizmeti vererek iş hayatına küçük bir adım atabilir.

Öğrenciyken basit düzeyde başlatmış olduğunuz tercüme hizmeti mezun olduktan sonra size mütercim tercümanlık olarak bir meslek grubuna dahil olma kapılarını açabilir. Noter huzurundan alınan yeminli tercüman belgesi ile kendinize bir tercüme bürosu açabilir ve bu sektöre yönelebilirsiniz. Çeviri bürosu olarak kendinizi özellikle mesleki alanlara ( tıp, hukuk,mühendislik,gıda gibi ) yönlendirirseniz bu alanda daha çok başarılı olursunuz. Ayrıca yabancı dil mezunu kişilerin kendini göstereceği alanlardan birisi ise turizm sektörüdür.

Yabancı dil ağırlıklı turizm bölümlerini tercih edebilirsiniz. Rehberlik, tur ve organizasyon alanında her ülkede kendinize rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bunun dışında eğitim fakültesi tercih ederek öğretmenlik yapma imkânı da bulabilirsiniz.
Yabancı dilin her geçen gün önem taşıdığı dünyada kendinize bir alan belirleyerek bölüm tercihi yapabilirsiniz. Unutmayın ki yabancı dil her zaman avantajdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı değerlendir!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?