yeminli tercüme nedir, yeminli çeviri nedir, yeminli tercüman nedir, yeminli çevirmen nedir, yeminli tercüman belgesi nasıl alınır, yeminli tercümanlık belgesi nasıl alınır,yeminli tercüme noter onayı,yeminli tercümenin faydaları

Yeminli Tercüman Kimdir?

Tercüme bürosunun anlaşmalı olduğu noterde yemin zaptı çıkartılır ve tercüman noter önünde her iki dili de tarafsız ve doğru olarak yazılı ve sözlü tercüme çeviri hizmeti vereceğine dair yemin eder. Bu işlem yapılmadan yeminli tercüman belgesi alınamaz.

Yeminli Tercüman’lık noterlerce yapılır. Noterler Yabancı dilde üniversite düzeyinde diploması olan kişilere yemin ettirerek yeminli tercüman yetkisini verirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bildiği herhangi bir dili resmi bir belge ile kanıtlayan ve noter huzurunda “tercüme yapacağı belgeleri aslına uygun olarak hiçbir kimsenin etkisi altında kalmadan gerçek ve doğru bir şekilde tercüme edeceğine dair” yemin eden ve bir yeminli tercüme bürosu çatısı altında görev yapan ve noterin bulunduğu şehirde ikamet eden ve sabıkası olmayan kişilere “yeminli tercüman” denir.

 

Ayrıntılı bilgiyi “Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?” yazımızda bulabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Beğendiz mi?
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (7 kişi oy verdi )
Loading...

Benzer Yazılar