Yeminli Tercüme nedir?

Yeminli tercüme “yeminli bir tercüman” tarafından tercüme edilen tercümelere denir. Tercüme edilen evrakın çıktısının alınarak tercüman tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

 

Bir evrakın yeminli tercüme olabilmesi için şu şartları taşıması gerekmektedir
1- Belgenin noter yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir. Yeminli tercüman unvanını şuanda ülkemizde sadece noterler vermektedir.
2- Tercüme edilen evrakın çıktısının (hard-copy) alınarak tercüman tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.
3- Yeminli tercümede tercümanın ıslak imzası adı, soyadı, hedef dil, kaynak dil bilgisi, tarih, yer gibi verilerin yanında yeminli tercümanın doğruluk beyanının olması gerekmektedir.

 

Yeminli Tercüman Nedir?

Yeminli Tercüman’lık noterlerce yapılır. Noterler Yabancı dilde üniversite düzeyinde diploması olan kişilere yemin ettirerek yeminli tercüman yetkisini verirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bildiği herhangi bir dili resmi bir belge ile kanıtlayan ve noter huzurunda “tercüme yapacağı belgeleri aslına uygun olarak hiçbir kimsenin etkisi altında kalmadan gerçek ve doğru bir şekilde tercüme edeceğine dair” yemin eden ve bir yeminli tercüme bürosu çatısı altında görev yapan ve noterin bulunduğu şehirde ikamet eden ve sabıkası olmayan kişilere “yeminli tercüman” denir.

Tercüme bürosunun anlaşmalı olduğu noterde yemin zaptı çıkartılır ve tercüman noter önünde her iki dili de tarafsız ve doğru olarak yazılı ve sözlü tercüme çeviri hizmeti vereceğine dair yemin eder. Bu işlem yapılmadan yeminli tercüman belgesi alınamaz.

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur? Başlıklı makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz…

 

Yeminli Tercümenin Avantajları Nedir?

Yeminli tercüme yapılan belgede yeminli tercümanın kaşesi ve imzası mevcuttur. Tercüme edilen evrakı vereceğiniz makam sizden hem yeminli tercüme hem de noter tasdikli tercüme istememişse evrakınızı tercüme yapılan yeminli tercüme bürosundan “yeminli tercüman kaşeli” olarak talep edebilirsiniz.

Böylelikle artı olarak noter masrafı ödememiş ve belgelerinizin tercümesine resmi bir hüviyet kazandırmış olursunuz. Yeminli tercümesi yapılmış evrak demek yetkili resmi bir kişi tarafından aslına uygun olarak gerçek ve doğru bir şekilde tercüme edilmiş evrak demektir.

 

Yeminli Tercüme Nerelerde Kullanılır?

Belgenizi vereceğiniz makama sormanızda fayda vardır. Bazı resmi kurumlar yeminli tercüman tarafından yapılmış evrakların tercümesini kabul ederken bazı resmi makamlar yeminli tercüman artı noter tasdiki istemektedirler. Bir evraka yeminli çeviri yapılmadan noter tasdiki yapılamaz.

Yeminli tercümeyi müracaat ettiğiniz noterliğin yeminli tercüme bürosunda yaptırmanız gerekmektedir. Her noterliğin yeminli tercüme bürosu farklı olabilir. Her noter farklı yeminli tercüme büroları ile çalışabilir. A noterinin yeminli tercüme bürosunda yaptırdığınız tercümeyi B noterinde tasdiklettiremeyebilirsiniz.

 

Yeminli Tercüme Onayını İsteyen Makamlar

Devlet daireleri, üniversiteler, noterler, bankalar, evlenme daireleri, konsolosluklar gibi kamu kuruluşları tarafından talep edilir.


Bu Yazıyı Beğendiz mi?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 kişi oy verdi strong>)
Loading...

BENZER YAZILAR