Web Sitesi Yerelleştirme

Yerelleştirme Nedir?

Yerelleştirme, yazılım geliştirme sürecinde, içeriklerin (kitaplar, filmler, Ağ Sayfaları), süreçlerin, ürünlerin ve özellikle bilgisayar yazılımlarının (Software) belirli bir coğrafyaya ya da etnik topluluğa özgü pazar ya da coğrafi bölgede (ülke, bölge ya da etnik gruplar) geçerli yerel dilsel ve kültürel özelliklere uyarlanmasıdır.

 

Çok dilli web sitesi çevirisi ve web sitesi yerelleştirmesi arasında ki fark nedir?

Web sitesi çevirisi ve web sitesi yerelleştirmesi tabirleri günümüzde sıklıkla birbirinin alternatifi olarak kullanılsa da durum hiçte öyle değil. Terimler ve prosesler benzerlik gösterse de bu iki kavramı birbirinden farklıdır. Çeviri ve yerelleştirme arasında ki farkı anlamak için bazı  basit tanımlamaları anlamak gerekmektedir.

·         Web sitesi çevirisi orijinal (kaynak) dilde bulunan metin, multimedya, e-kitap yada uygulamaların içeriklerinin farklı (hedef) bir dile kelimelerin yerlerini birebir değiştirmek suretiyle yapılmaktadır.

·         Web sitesi yerelleştirmesi ise web sitesi içeriğinizin, uygulamalarınızın bölgesel yada yerel olarak uyumlu hale getirilmesi sürecidir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?