Vatandaşlık, sosyal yardım, banka hesapları gibi birçok alanda bu belge istenen en önemli belgeler arasında yer alır. Doğum Belgesi Sadece yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilir.

Buna doğum belgesi tercümesi denir. Bu tercüme dünyanın bütün dillerince yeminli tercümanlarca çevrilir.Bu Tercümanlar tarafından çevrilen doğum belgesi çevirisi birçok alanda işimizi kolaylaştırır.

Dünyaya gelen çocuğun doğduğunu kanıtlamak için gösterilen belgeye doğum belgesi denir.Yasal yoldan dünyaya gelen çocuğun nüfus kütüğüne kayıtlı olması şarttır. Kayıt işlemi çocuğun genelde anne babası tarafından yaptırılır. Anne babanın olmadığı durumlarda çocuktan sorumlu dede amca gibi diğer akraba bireyleride çocuğu kayıt ettirebilir. Doğum memuruna doğum olayı sözlü olarak haber verilir.

Anne babanın nüfus örneği gibi evraklar nüfus memuruna verilir. Bu işlemler otuz gün içinde yapılması zorunludur. Bu işlemler yapıldıktan sonra çocuk nüfus kütüğe kayıt olur ve nüfus cüzdanı verilir.Eğer yut dışında doğan çocuğunuzu kendi ülkenizde kayıt ettirmek istiyorsanız önce yurtdışı konsolosluklarına sonrada bulunduğunuz ildeki nüfus dairelerine başvurabilirsiniz.

Eğer isterseniz dini alanı bölgesini boş bırakabilirsiniz.Çocuğa vereceğiniz isimlerde kısaltma olmadan nüfuz cüzdanına yazılır ve en çok iki isim yazdırılır.Yerleşim yerini gerçeğe aykırı yerleşim yeri ve cüzdan talep belgesi veren muhtarlar hakkında cezai işlem uygulanılır.O yüzden nüfus cüzdanındaki bilgilerin doğruşekilde yasal yollarla yazılması gereklidir.İstenen mecburi bir belge olduğu için yeminli olan tercümanlar tarafından tercüme edilmesi şarttır.