Apostil Nedir? Nerede ve Nasıl Yapılır? Noter Tasdiki ve Apostil İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Apostil Nedir ve Nereden alınır?

Yurtdışında kullanılacak her türlü resmi evrak için apostil onayı gereklidir. Örneğin eğitim veya iş için yurtdışındaki kurumlara yapılacak başvurularda diplomanın noter yeminli bir tercümanlık bürosu tarafından yeminli tercüme yapılması ve belgenin geçerliliğini onaylayan bir apostil ile yollaması gerekir.

Apostil nedir? yazımızdan konu ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Uluslararası Belge Geçerliliği İçin Apostil Gereklidir

Apostil, noter aracılığı ile edinilen bir belgenin başka bir ülkede yasal olarak onaylanmasını sağlayan belgedir.5 Ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması’nda uluslararası belge dolaşımı apostil edinme şartına bağlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’de Lahey Sözleşmesine imza atan ülkelerden birisidir. Türk vatandaşları da belgelerin yurtdışındaki geçerliliğini sağlamak için evraklarına apostil onayı yaptırmaları gerekmektedir. Eskiden sadece valilikler tarafından yapılan apostil, bugün kaymakamlıklar tarafından da yapılabilmektedir. Herhangi bir yeminli tercüme bürosu tarafından hazırlanabilecek olan apostilin Türkiye’de ilgili kurumların onayından sonra gidilecek ülkelerin Türkiye’deki elçilikleri tarafından da onaylanmaları gerekir.

 

Apostil tasdiki hangi belgelere yapılır?

Eğitim belgeleri okul, lise, üniversite diplomaları vs.

 • Medeni durumu gösteren belgeler
 • Doğum belgeleri
 • Evlilik cüzdanları
 • Evlenme ehliyeti
 • Vekaletnameler, muvafakatnameler

 

Apostil Tasdiki Nerede Yapılır?

Noter onaylı bir apostil evrakı ancak noterin bulunduğu kaymakamlıkta yapılabilir. Noter yeminli çeviri yapıldıktan sonra apostil kaymakamlık tarafından mühürlenmeli ve ilgili ülkenin konsolosluğuna götürülmelidir. Apostil belgesinin hazırlanma şekli ve içeriği bütün ülkelerde aynıdır. Kaymakamlıklarda apostil işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmese de tercüme büroları ve noter işlemleri için çeşitli miktarlar talep edilebilir. Tercüme büroları çoğu zaman apostil çevirilerinden ek ücret almaktadırlar.

 

Apostile Taraf Olmayan Ülkeler

Apostile taraf olmayan ülkede işlem yapabilmek için belgelerin orijinal halleri ile yeminli tercümana götürülür ve o ülkenin diline çevrilir, yapılan çeviri yeminli tercümanın kayıtlı olduğu noterliğe götürülür ve onaylatılır. Noterde onaylatılan tercüme noterin bulunduğu ildeki valiliğe götürülerek tasdik edilir. Valilik onayından sonra belge ilgili ülkenin başkonsolos ve ya konsolosluğuna gönderilir.

Lahey sözeleşmesine imza atan ülkelere ait güncel listeye ve Apostil Şerhi koymaya hangi makamların yetkili olduğuna dair bilgilere, “http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41” adresinden ulaşabilirsiniz.

Apostil İsteyen Ülkeler yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Apostil Şerhi içerisinde hangi unsurlar bulunur?

Apostil şerhi alacak olan bireylerin belgenin eksik olmaması adına dikkat etmeleri gereken unsurlar vardır. Unutulmaması gereken bir nokta da apostil içerisinde yapılmış yanlışlar ya da eksiklikler evrakı geçersiz kılacaktır. Bu nedenle bireylerin dikkat etmeleri gereken hususlar,

 

Apostil Şerhi içerisinde;

 • Belgeyi düzenleyen ülkenin adı
 • Belgeyi imzalayan kişinin adı soyadı
 • Belgeyi imzalayan bireyin sıfatı
 • Belgeye basılan mührün hangi makama ait olduğu
 • Belgenin düzenlendiği yer
 • Belgenin düzenlendiği ve tasdik edildiği tarih
 • Apostil şerhini düzenleyen makam
 • Apostil şerhinin numarası
 • Apostil şerhi düzenleyen makamın kaşesi veya mührü
 • Apostil düzenleyen yetkili kişinin imzası

 

Apostil Belge Örneği

Apostil belge örneği için tıklayın

 

Türkiye’de Tercüme Edilen Belgelerin Resmi Onayının Alınmasında İzlenen Prosedür Nedir?

Söz konusu prosedür, bir kaç etaptan oluşmaktadır. Her şeyden önce tercüme bürosunda, tercüme edilen belgede çevirmenin imzası yer almaktadır. Bundan sonra, orijinal belge ve çevirmenin imzası noter tarafından tasdik edilmektedir.

Bu esnada orijinal belge ile tercüme nüshası birbirine iliştirilmekte ve mühürlenmektedir. Bundan sonra noterin imzası ve mührü eklenerek söz konusu belgenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından onaylandığı belgelenmiş olmaktadır. Bir sonraki aşamada ise kaymakamlık yada valilik imza ve mührünün gerçek olduğunu onaylamaktadır.

 

Portakal  Tercüme Bürosu olarak, İstanbul’da konsolosluğu bulunan ülkelerin Apostil Tasdikini yapmaktayız.

 

Tercümanımız Gürkan Gülpınar Apostil hakkında merak edilenleri yanıtlıyor

Etiketler:

Bu Yazıyı Beğendiz mi?
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (38 kişi oy verdi )
Loading...

Benzer Yazılar