Dünyada en çok konuşulan diller

Dünyanın neredeyse yarısı, dünyada en çok kullanılan 10 dilden birini konuşuyor. Peki bu 10 diller hangileri biliyor musunuz ?

languages 490x294 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok kullanılan dilleri belirlemek sandığınızdan daha zor bir iştir. Düşünüldüğünde ilk 10’un içinde mutlaka Çince, İngilizce, İspanyolca ve Arapça gibi yaygın olarak kullanılan diller olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en çok kullanılan 10 dilin içinde bazı sürprizler de yok değil. Mesela Bengalce dili ilk 10’a girebilmiş midir sizce ?

Siz cevap vermeden önce şunu belirtmeliyiz ki bir dilin öz, kendi halinin milyonlar hatta milyarlarca insanın konuştuğunu düşünmek pek mantıklı gelmiyor insana. Türkçe’de bile farklı farklı ağızlar, lehçeler bulunuyor. Bir Azeri kardeşimizle anlaşabilecek kadar konuşabiliyoruz. Baktığınızda Azerbaycan’ın dili Azerice’dir. Böyle durumlarda bir genelleme yapılması mecburidir. Aynı durum İngilizce ve İskoçça arasında da görülür.

Asıl problem ise Çince ve Hintçe dillerinde ortaya çıkmaktadır. Bu diller öyle büyük nüfuslara yayılmışlardır ve öyle farklı çeşitleri görülür ki hepsinin bir dil olduğunu söylemek hem doğru hem yanlıştır. Bu açıdan bakıldığında en çok kullanılan diller listesi de hem doğru hem yanlış olacaktır. Bizim listemizde bir dilin farklı ağız, lehçe ve aksanları da o dil içinde sayılmıştır.

ÇİNCE

cince Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Çince’nin ana halini kullanan, dünya üzerinde yaklaşık 1.2 milyar insan olduğu tahmin ediliyor. Herkesin bildiği gibi Çince dünya üzerinde en yaygın şekilde kullanılan dildir.

 

İSPANYOLCA

ispanyolca 490x294 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Genelde insanlar, dünyada en çok kullanılan ikinci dilin İngilizce olduğunu düşünür. Ancak eğer ana dil konuşan insanların sayısı üzerinden bu listeyi yapıyorsak İspanyolca, İngilizce’nin önünde yer almalıdır. İspanyolca’nın da her dil gibi çeşitleri vardır. Katalanca ve Keçuva , İspanyolca’nın en ünlü iki lehçesidir. Kuzey ve Güney Amerika’da ve İspanya’da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

İNGİLİZCE

ingilizce 1 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada yaklaşık 360 milyon insan ana dili olarak İngilizce konuşmaktadır. Yarım milyar insan ise İngilizce’yi ikinci dil olarak öğrenmiştir. Uluslararası ticarette, seyahatlerde, ikili ilişkilerde en fazla kullanılan dil İngilizce’dir. Çoğu zaman ana dili İngilizce olmayan iki farklı ana dili kullanan insan İngilizce ile anlaşır.

 

HİNTÇE

hintce Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Hindistan’da 23 farklı resmi dil bulunuyor. Hintçe ve Urdu dilleri ise en yoğun kullanılan dillerdir. Ayrıca Hindistan’da İngilizce de yoğun bir şekilde kullanılmakta. Son yıllarda ise milliyetçi düşünceyle İngilizce’nin Hindistandaki yoğunluğunun azaltılması bekleniyor.

 

TÜRKÇE

turkce Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan, dünyadaki en zengin dillerden biri olan Türkçe en çok konuşulan 5. dil durumundadır. Türkçe’yi Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere 220.000.000 Türk konuşuyor.

 

ARAPÇA

arapca Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Arapça’nın dünya üzerindeki kullanıma ait sayımlar farklılık gösterse de yaklaşık 250 milyon kişi ana dili olarak Arapça konuşuyor. Arapça’da da Çince gibi bir çok farklı çeşitleri bulunuyor ve kimi zaman iki Arapça konuşan insan birbirini anlayamayabiliyor.

 

PORTEKİZCE

portekizce Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Portekizce’de İngilizce ve İspanyolca gibi kolonileşme sayesinde dilini geniş kitlelere yayabilmiş bir dildir. Dünya üzerinde yaklaşık 215 milyon kişinin Portekizce’yi ana dili olarak konuştuğu tahmin edilmektedir.

BENGALCE

bengalce 500x300 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

İtiraf edin, Bengalce’nin “dünyada en fazla konuşulan 10 dil” sıralamasına girebileceğini tahmin etmemiştiniz. Bengal’in bir kısmı 1947 yılında Doğu ve Batı Bengal olmak üzere ikiyi ayrıldı. Yaklaşık 170 milyon insanın şu anda Bengalce konuştuğu tahmin ediliyor.

 

RUSÇA

rusca Dünyada En Çok Konuşulan Diller

2010 yılında yapılmış hesaplara dayanarak söylemeliyiz ki dünyada yaklaşık 170 milyon insanın ana dili Rusça’dır. Ayrıca Dostoyevsky, Nabokov, Chekov, Gogol, Tolstoy ve Pushkin gibi efsaneleşmiş yazarların ortaya çıktığı dildir.

 

JAPONCA

aponca Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada ana dili Japonca olan yaklaşık 130 milyon insan yaşamaktadır. Üstelik neredeyse tamamı Japonya’da yaşamaktadır. Japonya dışında Japonca konuşulan ülkeler ise ABD, Filipinler ve Brezilya’dır.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (10 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?