Fransızca’nın en çok kullanıldığı ülkeler arasında yoğun bir şekilde Afrika ülkeler bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi olarak Fransa’nın geçmişte yapmış olduğu sömürge politikaları gösterilebilir.

 

Fransızca’nın Gelişimi

Fransızca Orta Çağ döneminde, Fransa Krallığı tarafından 2. ulusal dil olarak kabul görmüştür. Bu gelişmeden itibaren daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. 18. yüzyıl içerisinde diplomatik ilişkilerde ve resmi makamlar tarafından da kullanılması ile büyümeye devam etmiştir.

Özellikle sömürge politikalarından etkilenen Afrika ülkeleri büyük oranda Fransızca konuşmaya başlamıştır. Günümüzde dahi bir çok Afrika ülkesi Fransızca dilini yoğun bir şekilde kullanmaktadır.

20. Yüzyılda İngilizce’nin yayılması ve Amerika Birleşik Devletlerinin de İngilizce konuşması ile Fransızca’nın etkisi azalmaya başlamıştır.

2014 Yılına ait verilere göre dünya üzerinde yaklaşık 274 milyon kişi Fransızca konuşmaktadır. 62 milyon kişi ise Fransızca öğrenmektedir. Fransızca öğrenen sayısının her geçen yıl azaldığı belirtilse de toplam Fransızca konuşan sayısı her sene artmaktadır.

Fransızca’nın en yoğun kullanıldığı kıta ise, doğurganlığın bir hayli fazla olduğu Afrika Kıtasıdır. Fransızca konuşanların yaklaşık %54.7’si Afrika’da yaşamaktadır.

 

Fransıca’nın En Fazla Kullanıldığı Ülkeler

Tabi ki Fransızca’nın en fazla kullanıldığı ülke yaklaşık 63 milyonluk nüfusu ile Fransa’dır. Fransa’nın %97’si Fransızca konuşmaktadır. Fransa haricinde yoğun bir şekilde Fransıca’nın kullanıldığı ülkeler ise şöyle sıralanmaktadır;

 

kongo cumhuriyeti 490x294 Fransızcanın En Çok Kullanıldığı Ülkeler

Kongo Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti Nüfusunun neredeyse yarısı Fransızca konuşmaktadır. Ülkede yaklaşık 34 milyon kişi dili bilmekte ve konuşmaktadır.

 

almanya 490x294 Fransızcanın En Çok Kullanıldığı Ülkeler

Almanya

Fransa’nın tarihi komşularından Almanya’da Fransızca konuşanların sayısı bir hayli yüksektir. Toplam nüfusun yaklaşık %15’i Fransızca bilmektedir. Bu 12 milyonluk bir nüfusun Fransızca konuştuğu anlamına gelmektedir.

 

cezayir 490x294 Fransızcanın En Çok Kullanıldığı Ülkeler

Cezayir

Cezayir nüfusunun ise neredeyse 3’te 1’i Fransızca konuşabilmektedir. Bu da demektir ki yaklaşık 34 milyon nüfusa sahip Cezayir’in 11 milyonluk bir kısmı Fransızca bilmektedir.

 

fas 490x294 Fransızcanın En Çok Kullanıldığı Ülkeler

Fas

Cezayir gibi Fas’ın da yaklaşık 3’te 1’i Fransızca dilini bilmektedir. Nüfusun %31’nin dili konuşabildiği belirtilirken bunun da 10.5 milyonluk bir nüfusa denk geldiği tahmin edilmektedir.

 

ingiltere 490x294 Fransızcanın En Çok Kullanıldığı Ülkeler

İngiltere

Dünya’da Fransızca’nın en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında 5. sırada ise İngiltere bulunmaktadır. Bir çok ülkeden ve milletten insanların yaşadığı İngiltere’de nüfusun %16’lık bir kısmı Fransıca konuşmaktadır ki bu da yaklaşık 10.5 milyon kişi demektir.

 

Fransa, gerek sömürge politikaları ile olsun gerekse müzik, resim ve edebiyat alanlarında yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile kendi dilini dünyaya yaymayı başarmış bir ülkedir.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (65 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?