İspanyolca hakkında bir çok bilgiye sahip olduğunuzu hatta her şeyi bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz, yerinde olsaydık bu kadar emin olmazdık.

İspanyolca bir çok ülkede kullanılan oldukça yaygın bir dildir. Bu nedenle İspanyolcayı ana dili olarak kullananlar haricinde de kullanan bir çok insan bulunmaktadır. Şu anda İspanyolca, en fazla öğrenilmek istenen 2. dil konumundadır. Tahmin edebileceğiniz üzere en fazla öğrenilen ve öğrenilmek istenen 2. dil İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki nedir bu İspanyolca’nın bu kadar ilginç olan gerçekleri acaba?

 

  • Dünya genelinde İspanyolca tam 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. İspanyolca, Çince’den sonra en çok konuşulan dil konumundadır. Bir çok insan İngilizce’nin en yaygın dil olduğunu düşünmektedir. Ancak Çinçe ve İspanyolca sahip oldukları dev nüfuslarla bir çok insanı hayal kırıklığına uğratmaktadırlar.

 

ispanyolca dil 490x294 İspanyolca Hakkında İlginç Gerçekler

 

  • İspanyolca, 21 farklı ülkede resmi dil olarak kabul edilmiştir. Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Orta Amerika olmak üzere bir çok bölgede toplam 21 ülkede İspanyolca resmi dil olarak kabul edilmiştir. Resmi dil olma konusunda İspanyolca oldukça etkileyici bir başarıya sahiptir. Çünkü bahsi geçen bölgelerde İspanyolca sadece konuşulmakla kalmamış diğer dilleri tamamen ortadan kaldırmıştır. Bir çok bölgede İspanyolca haricinde iletişim kurmak mümkün olmamaktadır.

 

  • İki farklı adı vardır; Castellano ve Espanol. İspanyolca konuşanlar genellikle dillerini “İspanyolca” ya da “Castellano” olarak belirtirler. Castellano, İspanylca olan “Castillian” kelimesinden gelmektedir. Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren kullanım özellikle İngilizcede, “Castilian İspanyolcası” şeklinde belirtilir ki bu aslında İspanyolca’nın bir lehçesini anlatmak için kullanılmaktadır.

 

ispanyolca dil gercekler 490x294 İspanyolca Hakkında İlginç Gerçekler

 

  • İspanyolca Fonetik bir Dildir. Genel olarak insanlar hiç farkında olmadan İspanyolca kelimeler öğrenmişlerdir, hatta bazıları İspanyolca olduğunu bilmeden kullanmaktadır. Bunlara “siesta” “amigo” “sinyor” gibi halk arasında eğlencesine kullanılan kelimeler eklenebilir. Ancak bir çok dille İspanyolca arasında farklar açıkça görülebilir. Çünkü İspanyolca fonetik bir dildir. Aynı şekilde Türkçe’de öyledir. Fonetik dil, okunduğu gibi yazılan dil anlamına gelmektedir.

 

  • Royal İspanyolca Akademisi tarafından yönetilmektedir. Evet doğru duydunuz, İspanyolca yönetilmektedir. Aslında bunun anlamı, İspanyolca’nın tüm kullanımlarının belirli bir akademiye bağlı olması, yeni üretilecek kelimelerin seçimi ve yanlış kullanımların önüne geçilmesi bu kuruma bağlanmıştır.

 

 

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (81 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?