İşverenlerin CV’inizi incelerken özellikle dikkat ettiği 4 nokta

CV (özgeçmiş), iş başvurusunda bulunurken, adayların kendilerini tanıtmak için hazırladığı ve birçok benzeri arasından fark edilebilmesi için her ayrıntısının önemle vurgulanması gereken bir belge niteliği taşıyor.

Birçok farklı şekilde hazırlanan CV’lerin birçoğu temel olarak birbirine benziyor fakat işverenler, bu CV’ler arasından seçim yaparken bazı noktalara özellikle dikkat ediyor. İşverenlerin CV’leri incelerken özellikle dikkat ettikleri bu noktalara bir göz atalım…

Hangi pozisyonlarda görev aldınız?

Yapılan araştırmalar işverenlerin CV’leri incelerken adayların daha önce çalıştıkları pozisyonları özellikle dikkat ettiğini gösteriyor. Özellikle de en son göreviniz, işverenler için önem taşıyor. Elbette şimdiye kadar yaptığınız tüm işler çok önemli. Ne kadar çok kurumda çalıştıysanız, çalışma ve ofis hayatına o kadar kolay uyum sağlayacağınız bir gerçek. Ancak, en son çalıştığınız işlerle ilgili bilgiler, işinizden neden ayrıldığınız, işveren için daha fazla önem taşıyor.

Özellikle ayrılma nedeninizi ya da hali hazırda çalışıyorsanız neden bir başka işe başvurma gereği duyduğunuzu belirtmenizde fayda var. Kovuldunuz mu? Kendiniz mi ayrıldınız? Ayrılma nedeniniz iş yerinin ekonomik sıkıntıları mı yoksa farklı bir sorun mu? Tüm bu noktalar işverenlerin en çok dikkat ettiği konular olarak biliniyor.

Tanınmış firmaların önemi

Sektöründe öncü firmalarda çalışan kişilerin avantajı fazladır çünkü iyi firmalar iyi çalışanları tercih eder ve bu firmalara girmek kolay değildir, bundan dolayı ayrıcalık sağlayan bilgiler arasında yer alıyor. Daha önce sektördeki tanınmış bir firmada çalışmış olmanız, işverenler için dikkate değer bir iş tecrübesi edinmiş olduğunuz anlamına geliyor. Eğer bu tarz bir firma yerine daha orta ölçekli bir firmada çalıştıysanız, bu göreviniz süresince gerçekleştirdiğiniz yenilikleri, aldığınız sorumlulukları belirtmeniz de CV’nizi etkili hale getirebilir.

Pozisyona yönelik anahtar kelimeler

Şirketlerde bazı pozisyonlar için aranan, o pozisyona yönelik özellikler vardır. Mesela, tercümanlık başvurusu yapacaksınız bu kişiler için belli bilgisayar programları (TRADOS, OmegaT ve CAT Araçları) gazetecilik için montaj ve fotoğraf programları bilgisi, mimarlık için AutoCad gibi çizim programlara hakimseniz bunları özellikle belirtiniz. Çünkü işverenler CV’leri incelerken özellikle bu tarz kelimeleri arayabiliyor.

Dolayısıyla, başvuru yaptığınız pozisyonlar için önem taşıyan bu yetkinlikler, birer anahtar kelime haline geliyor ve sizi daha kolay ulaşılabilir hale getiriyor.Dijital ortamda yer alan CV’ler arasında öne çıkmak için bu gibi bilgisayar program bilgilerinizi ve pozisyona yönelik özelliklerinizi belirtmeyi unutmayın.

CV’leri kişiselleştirmek

Herkesin bildiği gibi CV’lere elbette eğitim hayatı, iş tecrübeleri, hobiler, sertifikalar, kimlik bilgileri gibi birçok bilgi yer alıyor. Ancak, işverenler farklı bilgilerle kişiselleştirilmiş CV’leri daha etkileyici bulabiliyor. Örneğin, işverenin daha önce yaptığınız işlere ulaşabileceği web sitelerinin linklerini de CV’nize ekleyebilir mesela bu bir portföy sitesi olabilir . Bu hem daha somut bilgi sunmanızı sağlar hem de sizi diğer CV’ler arasında öne çıkarır.

Ayrıca, boş zamanlarınızda nelerle uğraştığınız gibi bir bilgi de sizin açınızdan avantajlı olabilir. Fotoğraf çekmek, 3D programlarla meşgul olmak, kısa film montajları yapmak, kitap yazmak gibi ciddi beceri isteyen işlerle uğraşıyorsanız, bu bilgiler ekstra sorumluluk alabildiğinizi gösterir. Bu ekstra bilgiler şirkette birkaç pozisyon için birden değerlendirilmenizi de sağlayacaktır ve diğer adaylarda bir adım öne çıkaracaktır.

Sizde CV’nizde farklılık yaratarak işe alınma şansınızı arttırmak istiyorsanız yukarıda vurguladığımız konuları gözden geçirebilirsiniz unutmayın klişe kullanımlar her zaman samimi olarak hazırlanan CV’lerin gerisinde kalmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?