Kuzey Işıkları'nı izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Aurora Borealis avcılarının dikkatine! İşte bu kış Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz dünyanın en iyi 6 yeri

Doğanın en büyüleyici gösterilerinden biri olan Kuzey Işıkları’na (nam-ı diğer Aurora Borealis’e) şahit olmaya hazır mısınız? İşte Kanada’dan İsveç’e bu fenomenin en iyi izlenebileceği 6 yer!

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Kuzey Işıkları’nın görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Bu doğa fenomenini Kasım-Şubat ayları içinde, Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekir.

1. Svalbard, Norveç

thinkstockphotos 481931116 Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard’ın Arktik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Yolunuz Norveç’e bağlı bu adaya düşerse, Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, ışıkları görme şansınız o kadar artacak. Eğer Svalbard’a hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız da daha yüksek olacak.

Nasıl gidilir: Adaya ulaşım Oslo ve Tromso üzerinden Svalbard’ın en büyük kenti olanLongyearbyen’deki havaalanından sağlanıyor.

2. Kakslauttanen, Finlandiya

thinkstockphotos 477001108 Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen’de Kuzey Işıklarını size özel camdan inşa edilmiş Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Odanızda harıl harıl yanan odun ateşiyle ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sunuyor. Eğer ışıkları göremezseniz üzülmeyin, Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı’nda gezintiye çıkabilirsiniz.

Nasıl gidilir: Kakslauttanen’e Helsinki üzerinden ulaşmak en kolay opsiyonunuz olacak.

3. Jukkasjärvi, İsveç

sweden aurora 463740785 Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjärvi Köyü, Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Aurora Boresalis’i görmeniz için gece turları düzenleniyor. Eğer Aurora görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi’nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli olacaktır. Jukkasjärvi Köyü’nde bir buz oteli bulunmakta ancak bu tip oteller fazlasıyla pahalı olduğundan dilerseniz yakınlardaki Kiruna’da kalacak daha uygun konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarma fırsatınız da var.

Nasıl gidilir: Kiruna Bölgesi’ne ulaşım için Stokholm’e varıp, sonrasında araç kiralayarakya da trenle Kiruna’ya geçmek, ya da Stokholm’den Kiruna’daki havaalanına uçmak en iyi seçenekleriniz olacak.

Buzdan bir otelde kalma fikri sizi heyecanlandırdıysa, dünyanın en etkileyici 10 buzdan oteline mutlaka göz atın.

4. Reykjavik, İzlanda

Reykjavik halen Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Buarada Kuzey Işıkları’nı görmek dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün’ü ziyaret etmek ya da kar aracıyla Game of Thrones’un çekildiği mekanları gezmek de hoşunuza gidebilir.

Nasıl gidilir: Reykjavik’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamakla beraber, tek aktarmalı uçuşlar mevcut.

5. Kanada’nın kuzey bölgeleri

canada aurora 466563301 Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Daha uzun mesafeli bir uçuşu beraberinde getirse de Kanada, Kuzey Işıkları’nın görülebildiği bir çok bölge içermesiyle de Aurora avcıları için harika bir seçenek. Kuzey Işıkları, Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir. Doğru zamanlama ve hava koşullarını yakalarsanız, bu bölgelerde hem ışıkları gözlemleyebilir hem de tatilinizi kayak ve diğer kar aktiviteleriyle süsleyebilirsiniz. Buradaki harita ile Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz noktaları ve zamanları keşfedebilirsiniz.

Nasıl gidilir: Kanada’ya ulaşım en kolay doğuda Toronto ve batıda Vancouver’dan sağlanıyor. Bu şehirlere ulaştıktan sonra istikametinize Kanada’daki yurtiçi uçuşları kullanarak devam edebilirsiniz.

6. İskoçya, Büyük Britanya

scotland isle of bute aurora 514380481 Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi 6 yer

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir diğer ülkeyse İskoçya. Ülkenin kuzeyinde yer alan Caithness sahili Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerler arasında gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerler arasında.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?