Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatnameler bireylerin bizzat kendi şahsiyetleri dışında kendi hakları için tüzel veya özel kişilere vermiş olduğu bir çeşit izin belgesidir. Bu belgeler genellikle noter kurumlarında düzenlenmektedir. Bununla beraber herhangi bir kurumda düzenlenmiş olan bu belgeler sonradan noter kurumuna onaylatılabilir. Bu belgelerin eksikliği kamu kuruluşlarındaki bazı işlemlerin gerçekleşmesine engel olacaktır.

 

Muvafakatname Nasıl Yazılır?

Yazılacak olan her çeşit muvafakatnamenin içeriklerine göre yazım şekilleri mevcuttur. Bu belge hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Şöyle ki; yazılacak olan belgede kimlik bilgileri eksiksiz bir şekilde yazılmak zorundadır. Ardından bireyin üzerinden verilecek olan haklar belirgin, anlaşılır ve net bir şekilde yazılmalıdır. Bununla beraber taraflarda anlaşılır bir şekilde belgede belirtilmelidir. Son olarak sürelerinde belirgin olarak yazılması şarttır.

 

Muvafakatnameler İçin Gerekli Belgeler

Muvafakatname için sadece nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır. Nüfus cüzdanı ile noter veya Emniyet Genel Müdürlüğünden düzenleme işlemleri yapılabilir. Fakat bazı farklı nitelikteki işlemler için istenilen belgeler değişkenlik gösterebilmektedir. Yani ek olarak başka belgelerde istenebilir. Bu istenilecek olan belgeler noter tarafından kişiye bildirilmektedir.

 

Muvafakatname İstenen Yerler

Bu belge çeşitli çeşitli durumlarda gerekmektedir. Noter gibi kurumlarda muvafakatname belgesi düzenlenebilir. Evli bir kişi eşinden ayrıldığında muvafakatname belgesini istemesi gerekiyor. Herhangi bir araç devrinde eğer 18 yaşını doldurmayan bir birey var ise noterde bu belge düzenlenebilir. Ardından reşit olmayan bireyler için spor kulüplerinde muvafakatname belgesi istenebiliyor. Son olarak evliliğini sonlandırmış olan bireylerde çocuğun velayeti her kimde olursa olsun muvafakatname belgesi talep etmesi gerekiyor.

 

Muvafakatnamelerin Düzenlenebileceği Kurumlar

İsmi zikredilen bu belge noter veya emniyet genel müdürlüğü tarafından verilmektedir. Konumunuza en yakın olan notere gidiş yaparak noter kurumundan onaylanmış bir muvafakatname çıkarabilirsiniz. Bununla beraber eğer elinizde bir muvafakatname mevcut ise bu belgeyi notere götürerek onaylatabilirsiniz. Şunu da hatırlatmakta fayda var noter kurumu bu onaylama işlemi için sizden ücret talep edecektir.

Bir diğer kurum ise Emniyet Genel Müdürlüğü. Emniyet Genel Müdürlüğünde pasaport işlemlerinde kullanılmak üzere muvafakatname alabilirsiniz. Fakat şunu da bilmelisiniz ki bu biraz zaman alacaktır ve eğer acil bir durum söz konusu ise noter kurumundan yararlanmanız daha mantıklı olacaktır. Son olarak bahsedilen kurumların dışında bireyler belgeyi kendileri de düzenleyebilirler. Tabi bu durum çeşitli işlemlerde geçerli olmaktadır. Zira bazı kuruluşlar kişilerin kendilerinin düzenlemiş olduğu muvafakatnameyi de kabul etmektedirler. Bununla beraber bazıları da ya noter onayı yada noterde düzenleme işlemi gerçekleştirilmesini talep ederler.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?