Muvakatname Nedir?

Muvakatname yazılışı kadar okunuşu da zor olan bir kelimedir. Muvakatname en geniş anlamıyla bir kişinin kendisi hariç başka bir özel veya tüzel kişiye kendi haklarını verdiği özel bir yetki veya izin anlamına gelmektedir. Örnek olarak medeni kanunumuzda geçen, bir kişinin oturduğu evi satması için eşinin beyanını almak zorundadır. Bu beyanda muvakatname ile sağlanır. Yani eşi muvakatname ile o izni vermiştir.

Muvakatname ye bir örnek verecek olursak aşağıdaki örneği kullanabiliriz. Bu örneğimiz emlak işleri örneğidir. 12/2/2012 tarihli kira kontrat sözleşmesi sebebiyle Sümerkant Sebraniyet kiracım olsa da kira süresi dolmadan çıkacağından kira kaybının yaşanmaması için kiracı Sümerkan Sebraniyet 3 mecru Süleyman Taşköprü vasıtası ile adıma kira vermesine muvakat ediyorum.

Burada evi terk eden Sümerkan Sebraniyet evi sözleşmeden erken boşalttığı takdirde 3. şahıs olan Süleyman Taşköprü nün kirayı vereceğine muvakat ediyor. Gördüğünüz gibi kira verme yetkisi Sümerkant tan Süleyman a geçiyor tabi koşullar çerçevesinde.

Muvakatname belgesi daha iyi kavrayabilmemiz için cümle içinde nasıl kullanılır ona bakabiliriz. Amerika ya gidebilmek için gerekli belgeleri tamamlamam için konsolosluk annem ve babamdan bana dair muvakatname istiyor. Burada gördüğünüz gibi anne baba izni anlamına gelmektedir Yani muvakatname bir çeşit izin belgesidir. Muvakatname sözlükte ki anlamı; İzin verildiğine dair üstünde bunun açıklamalı bilgisi bulunan yazılı bir belge şeklindedir. Muvakatname kısaca böyle özetlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?