Noter Onaylı Yeminli Tercüme Nedir?

Yemin zaptı tutulan tercümanlar tarafından noterde yapılan noter tasdik işlemine denir. Yapılan yeminli tercümede tercümanın imzası ve kaşesi olmak zorundadır. Daha sonra ise yaptırdığınız yeminli tercüme belgenin noter yeminli tercümesi olabilmesi için yaptırdığınız büronun anlaşmalı olduğu noterlerde yapılması zorundadır.

 

Noter Onaylı Yeminli Tercümeye neden ihtiyaç duyulur?

Noter onalı yeminli tercümeye genellikle resmi evraklar için yapılır. Mesela Konsolosluk, mahkemeler, diğer devlet makamları çeviri dokümanlarının da resmi niteliğe sahip olması gerektiğinden bu nitelik noter onaylı yeminli tercümeye ihtiyaç duyularak yapılır.

 

Noter Onaylı Yeminli Tercüme Her Evraka yapılması Gerekir mi?

Noter onayı her belgeye yapılmak zorunda değildir. Bazı makamlar yeminli tercümeyi yeterli görüp bazı makamlar ise noter onaylı yeminli tercüme istemektedir. Tercümesini yaptıracağınız belgenin noter onaylı olması gerektiğini vereceğiniz makam tarafımdan istenmektedir.

 

Noter Onaylı Yeminli Tercüme Ücreti Noterdeki Masrafı Ne Kadardır?

Noter onaylı yeminli tercüme, yeminli tercümelere göre daha pahalıdır. Noter onayı ayrı bir işlem ayrı bir ücret olup ve sizin tarafınızdan notere verilen bir ücrettir Noter ücreti dosya içindeki harf yoğunluğuna ve sayfa başına ücret değişmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendir!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?