Paraphrasing Nedir?

Belirli bir kişinin, bir sözünü, anlamı aynı kalmak şartıyla değiştirmek, alıntı yapmak anlamında paraphrasing terimi kullanılmaktadır.

Paraphrasing kullanımı uzmanlar tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Bu yöntemi yanlış kullanmak, sizleri hiç beklemediğiniz şekilde zor durumda bırakabilmektedir.

 

Paraphrasing’e Neden İhtiyaç Duyulur?

Paraphrase aslında yazının ve metnin editör kontrolü ile sağlam bir dil ve imla yapısına sahip olması halidir. Paraphrasing işlemini yapacak kişi metnin kaynak ve hedef dillerine hakim ciddi bir dil yazım ve imla bilgisine sahip olmalıdır.

Portakal Tercüme teknik, edebi, akademik çevirilerinizde, alanında uzman ve 20 yıllık tecrübeye sahip ekibiyle hizmet vermektedir.

 

Pharaphrasing Nasıl Yapılır?

Pharaphrasing bir cümlenin, sözün, metnin farklı şekillerde anlatılması ve orijinal kullanımının dışına çıkarak belirtilmesidir.

Paraphrasing terimini doğru şekilde anlamanız için şöyle bir örnek verilebilir; Bir şey söylemek istediğinizde bir kelime lazım olur, bir türlü dilinizin ucuna gelmez, kelimenin anlamını anlatmaya başlarsınız, kelimeyi başka kelimelerle anlatırsınız. İşte paraphrase budur.

Özellikle belirli bir konuya hakim olan ancak anlatım yeteneği pek başarılı olmayan insanların yaptıkları tanıtım yazıları, anlatımlar, teknik konular, kullanım kılavuzları, akademik çalışmalar pharaphasing ile düzeltilir. Böylece doğru imla kuralları, doğru noktalama işaretleri ile oluşturulmuş ve anlatımı başarılı şekilde yapılmış metinler, okuyucuya rahatlıkla anlayabileceği bir imkan sunar.

 

Pharaphrasing Kimler Yapabilir?

Pharaphrasing yapabilmek için müthiş derecede iyi imla kuralları bilgisine sahip olmak, noktalama işaretlerine ileri derecede hakim olmak ve başarılı cümleler oluşturabilecek kadar iyi dile hakim olmak gerekir. Bu yeteneklere sahip kişiler kendilerini pharaphrasing konusunda geliştirebilirler.

Bir kitabın çevirisini yapmak, cümleler değiştirmekten ibaret değildir. Örneğin bir romanı çevirirken sadece cümleleri kullanmazsınız. Aynı zamanda verilmek istenen duyguyu da aktarmanız gerekmektedir. Bu gibi bir durumda cümleleri mümkün olduğunca orijinaline yakın bir şekilde ve duyguyu aynı şekilde verecek şekilde tasarlamak durumundasınızdır. Bu anlamda pharaphrasing yapabilecek kişilerin yazılı anlatım konusunda çok başarılı olmaları gerekmektedir.

Pharaphrasing, profesyoneller tarafından yapılması gereken, oldukça zor ve sabır isteyen bir iştir. Bir yazılı oluşturmak zor olabilir ancak bunu pharaphrasing yaparak oluşturmak daha da zordur.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (2 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?