Eğer başarılı bir mütercim tercüman olma hayali kuruyorsanız sürekli kendinizi geliştirmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Hangi sektörde ve alanda olursa olsun, profesyonel yaşamda öğrenmek ve gelişim hiç bitmez. Her zaman öğrenilecek yeni şeyler ve geliştirmemiz gereken eksik yönler bulunacaktır. Ancak teknolojik imkanların da artması sayesinde insanların kendilerini, ücretli, ücretsiz ya da çok makul fiyatlara kendilerini geliştirmeleri mümkün hale gelmiş durumdadır. Bu kadar çok eğitim ve gelişim imkanı varken bu sefer de hangi yolu seçeceğinizi, hangi eğitimi öne çekmeniz gerektiğini bilemiyor olabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere profesyonel mütercim tercüman olmak hakkında bilgiler vereceğiz.

 

profesyonel gelisim 490x294 Profesyonel Mütercim Tercüman Olmak

Profesyonel Hedeflere Ulaşmada Eğitim ve Gelişim

Profesyonel gelişiminizi ilerletmeden ve eğitim planınızı yapmadan önce kendiniz ve durumunuz hakkında kendi kendinize dürüst olmanız gerekmektedir. Planınızı kendinizi bilerek yapmaya başlarsanız, çok daha gerçekçi davranabilir ve doğru eğitimlere katılabilirsiniz.

Gelişim planınızı size en uygun şekilde tasarlayabilirsiniz. Buna, kısa, orta ve uzun vadeli eğitimler ve geliştirmeler seçerek başlayabilirsiniz. Kendinize koyduğunuz hedefler de bu konuda önemlidir.

Örneğin yenilebilir enerji sektöründe uzmanlaşmak ve bu konularda tercüme yapan başarılı bir çevirmen olabilirsiniz.

Amacınızı ya da hedefinizi belirledikten sonra hangi konularda gelişmeye ihtiyacınız olduğunu da oldukça kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu noktada, hedeflerinizin ulaşılabilirliğini de sorgulayabilirsiniz. Belki de eğitimler çok pahalıdır, ya da eğitimin verildiği bölgeye gitme imkanınız yoktur, belki de bu eğitimler için hiç zamanınız yoktur. Ancak unutmamalısınız ki gerçekten profesyonel mütercim tercüman olmak istiyorsanız, bu tarz sorunlara katlanmalı, baş etmeyi öğrenmeli ve gelişiminiz için zaman yaratmalısınız.

 

basarili plan 490x294 Profesyonel Mütercim Tercüman Olmak

Gelişim Planı Yapmak

Bu noktada gelişim konusunda fikirleriniz netleşmiş olmalısınız ve gelişim planı yapmaya hazırsınız demektir.

Planınızı, ulaşmayı amaçladığınız 3 profesyonel hedefinizi yazarak başlayabilirsiniz. Her bir hedef ulaşmak için hangi teknik konulara ihtiyacınız vardır ya da hangi konularda daha fazla zaman ayırmanız gerekiyor biliyor olmalısınız. Belirlediğiniz 3 hedefi bir tablo şekline dönüştürerek, bu hedeflere ulaşmanız için gerekecek eğitim ve gelişimleri altlarına ekleyebilirsiniz. Bu teknik hem hedefinize ne kadar uzak olduğunuzu görmenizi sağlayacaktır hem de planlı bir şekilde hedeflerinize ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

egitim plani 490x294 Profesyonel Mütercim Tercüman Olmak

Eğitim Planı

Profesyonel Hedef-1
Örneğin Yenilenebilir enerji alanında başarılı tercümeler yapan bir profesyonel olmak
  Eğitim 1
Yenilenebilir enerji konusunda terimsel ve teknik bilgiler öğrenerek gelişme
  Aktivite Zaman Kaynak Yorum
1 Online sertifika almak Yıl sonuna kadar İnternet
2 Sanayi Dergi ve kitapları okumak Aylık Genel
3
  Eğitim 2
Hedef ve kaynak dilde yazım yeteneği gelişimi
  Aktivite Zaman Kaynak Yorum
1 Yazı kursları Gelecek Yıl İçinde İnternet ve yerel
2
3
Professional goal 2
 
  Learning goal 1
  Aktivite Zaman Kaynak Yorum
1
2
3

 

Üstteki şekilde görünen bir plan oldukça başarılı bir süreç yaşamanızı sağlayabilir. Tabi ki bu plan daha da çeşitlendirilip geliştirilebilir. Profesyonel hedeflerinize ulaşmak amacıyla gelişim gösterdiğinizde eğitimleriniz ve gelişim durumun ile ilgili kayıtlar tutmanız da oldukça işe yarayacaktır.

Sıklıkla başarılarınıza ve hedeflerinize bakmak, kontrol etmek ve bir sonraki adımınızı belirlemek oldukça önemlidir.

 

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (65 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?