10 ay önceydi… Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela’nın cenazesine, sahte tercüman krizi damga vurmuştu. 2. vaka da New York’ta yaşandı.. Ebola virüsüyle ilgili basın toplantısında görevli işaret dili çevirmeni, abartı mimikleri ve yanlış çevirisi nedeniyle gündeme oturdu.

Dünyayı alarma geçiren Ebola virüsü ile ilgili basın toplantısı için bir araya gelmişlerdi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio kameraların karşısındaydı. Ama bir süre sonra salondakilerin dikkati tercümana kaydı. Konuşmaları işitme engelliler için işaret diline de çevirmekle görevli tercüman, belediye başkanından rol çaldı.

Uzun saçlı sakallı tercüman, konuşmaları birebir çevirmiyordu. Uzun süre duraklayıp sonra birden garip işaretler yapıyordu. Zaman zaman abartılı mimikler kullandığı da oldu.. Ara sıra da karşısında oturan başka biriyle işaret diliyle anlaştığı görüldü. Toplantıdaki basın mensupları tercümanla ilgili tweetler yağdırmaya başladı. Kimi ”kendini rock yıldızı sanıyor” dedi, kimi ”tercüman sahte” ihbarı yaptı sosyal medyadan. Toplantı sonrası görüşü alınan uzmanlar da aynı fikirdeydi. ”Teşekkür ederim” i bile doğru çevirememişti tercüman uzmanlara göre…

 

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?