Simultane Çeviri Sistemleri ve Ekipmanları

Çeviri Sistemleri Hakkında

Teknolojinin her alanda etkinliğini arttırdığı bir dönemde yaşamaktayız. Çeviri alanında da etkinliğinin giderek artıran teknoloji yardıma ihtiyaç duyulduğunda her zaman başvurulan çözümlerden olmaya devam etmektedir. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi teknoloji çeviri alanında da oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Simültane çeviri alanında da etkili bir şekilde imdadımıza yetişen teknoloji bu çeviri türü için özel donanımlar barındırmaktadır.

Simultane çeviri oldukça zorlu ve zihin yorucu bir uzmanlık alanı olduğu ve kısa bir zamanda, hatta saliseler içinde çeviri yapmayı gerektirdiği için teknolojinin nimetlerinden yararlanma isteği kaçınılmaz olmuştur. Bu yüzden de simultane çeviri için özel olarak üretilmiş teknolojik donanımlar bulunmaktadır. Bunlara çeviri sistemleri denmektedir. Peki bu çeviri sistemleri nelerden oluşmaktadır? Ayrıntılarıyla sizlere açıklamak istiyoruz.

Simultane Çeviri Sistemleri

Her geçen gün çeviriye olan ihtiyacın artması çevirinin daha kısa sürede, daha büyük çaplı bir kitleye ve kalitenin bozulmadan yapılabilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Ve bu durumu en etkili şekilde yönetmek için çok sıklıkla başvurulan şey ise teknoloji olmuştur. Simultane çeviride teknolojiden bahsedecek olursak aklımıza ilk olarak simultane çevirmenin çalışma ortamı olan çeviri kabinleri gelir. Çeviri kabinleri çevirmenin çeviri esnasında ihtiyaç duyacağı kulaklık, mikrofon gibi birçok ekipman ve düzeneği içerir. Kabinlerde isteğe bağlı olarak aydınlatma ve sessiz havalandırma üniteleri de barındırabilen çeviri kabinleri çevirmenlerin aynı anda diğer kabinlerde yapılan çeviriyi de dinleyebilmelerine olanak sunan bir sistem de barındırabilmektedir. Bunlara ek olarak, toplantının yapılacağı salonun yapısına uygun olarak yerleştirilen kabinlerden konuşmacının ve konuşmacının sunduğu görsel materyallerin görülmesi zor oluyorsa isteğe bağlı olarak kabinlere, konuşmacıyı yakından izleyebilecekleri bir LCD ekran eklenebilmektedir. Sabit ya da portatif olarak satılan ya da kiralanabilen çeviri kabinleri mevcuttur. Özel ses yalıtımlı camlardan imal edilen bu kabinlerin yapı malzemesi gri ya da beyaz renkli olabilir.

 

Toplantı salonu için ise ayrı donanım ve düzenekler gerekmektedir. Dinleyicilerin kendi ana dillerinde yapılan çeviriyi duyabilmeleri için kendilerine özel kulaklıkları olması gerekir. Bu özel kulaklıklar özel bir düzenekle kablosuz olarak çeviri kabinine bağlıdır. Çevirmen konuşmacının yaptığı konuşmayı dinler, çeviri kabininde bulunan, yaptığı çeviriyi dinleyicilerin kulaklıklarına aktarmaya yarayan mikrofonlar sayesinde dinleyicilerin kulaklıklarına aktarır.

 

Konuşmacılar için ise belli bir zaman sınırlaması vardır. Salonda bu zaman sınırlamasını hatırlatan zaman sayaçları bulunmaktadır. Ayrıca konuşmacılar için de kablosuz yaka mikrofonları, kablosuz delege ve konuşmacı mikrofonları, ense tipi sunucu mikrofonları gibi cihazlar bulunmaktadır. Özel ses sistemleri sayesinde konuşmacının yaptığı konuşma ile çevirmenin yaptığı çevirinin birbirine karışması engellenmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da çevirmenlerin teknik bir problem olduğunda bu problemi giderememe ihtimalleridir. Örneğin çok önemli bir toplantı esnasında teknik bir problem çıktı; mikrofon veya diğer donanımlardan bir tanesinin bozulduğunu varsayalım. Böyle bir durumda çevirmenin yapabileceği bir şey yoktur. Bundan dolayı salonda mutlaka en az bir teknisyen bulunmalıdır ki problem hızlıca çözülebilsin ve çeviri süreci sekteye uğramasın.

 

Çeviri Ekipmanları

 • Portatif Simültane Çeviri Kabinleri,
 • Toplantı Amaçlı Ses Sistemleri,
 • Kablosuz Sunucu Yaka Mikrofonları,
 • Kablosuz Soru ve Cevap El Mikrofonları,
 • Kablosuz Ense Tipi Sunucu Mikrofonları,
 • Kablosuz Konuşmacı Delege Mikrofonları,
 • Kablolu ve Kablosuz Aktif – Pasif Hoparlörler
 • Çok Kanallı Tip Deşifre Ses Kayıt Sistemi,
 • Toplantı Konuşmacı Dijital Zaman Sayacı,
 • Kablosuz Ses ve Görüntü Aktarıcıları,
 • İhtiyaca Yönelik Güçlü Projeksiyonlar,
 • Projeksiyon Sunum Perdeleri,
 • Her Türlü Bağlantı ve Enerji Kabloları,
 • Diğer Yardımcı Ekipmanlar.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?