Simultane Çevirilerin Planlanması

Simultane tercümeler gerçekleşirken dikkat edilmesi gereken konuların başında çevirilerin hızlı olmasıdır. Bu yüzden her ne kadar simultane tercümanlık hizmetlerini yerine tercüme bürosu yerine getirse de simultane tercüme hizmetinden önce iyi bir hazırlık yapmak gereklidir. İlk olarak tüm bilgilere en iyi şekilde ulaşılması gerekmektedir. Programlı bir şekilde gerçekleşen tercümeler daha dikkat ve titizlik ile gerçekleşeceği için simultane çeviri yapacak olan çevirmenlerin planlı bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Konuşmacılardan daha önce tanışarak işini dikkate alması ve konuşmacının aksamlarını duyarak kendini en iyi şekilde çevirilere hazır tutması gerekir. Ayrıca konuşmacıdan çevirileri daha dikkatli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirmesi adına metnin kopyasını isteyerek çeviri sırasında kendisine bir katkı sağlayabilir.

Simultane tercümanlık işine soyunmadan çeviri sırasında herhangi bir hataya düşmemek için simultane ekipmanların ve kulaklık kontrolünün yapılması gerekir. Ayrıca kulaklık seviyesini belirli seviyeden daha yükseğe çıkarma konuşmacının sesini duymasına fakat kendi sesinin duyulmamasına yol açar. Bu yüzden simultane çeviri yapacak olan çevirmenlerin iş sürecinde bu tür konulara dikkat etmesi gerekir.

Benzer Yazı:  Anında Çeviri Nedir?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendir!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?