Bundan elli yıl öncesine kadar çeviri işi bir daktilo ve büyük bir sözlükten ibaretti. Ancak günümüzdeki teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların bu teknolojiyi benimsemesinden dolayı tercüme işi de iyice profesyonelleşmeye başladı. Bu profesyonelliğin en büyük parçası teknolojiyi iyi kullanan bir tercümanın işlerini hızlı ve daha kolay bir şekilde yaparken bu teknolojiyi kullanma  kabiliyeti onun ne kadar profesyonel bir tercüman olduğunun göstergesi olmaktadır.

Günümüzde çeviri kelimesi insanların aklına kişisel bir bilgisayar ve interneti getirmektedir. Kimsenin aklına bir daktilo ya da büyük bir sözlük gelmemektedir. Çünkü insanlar artık daktilo ya da sözlükler kullanmamaktadır. Bunların yerine gelen, internetteki online sözlükler, özel çeviri yapan yazılımlar ve internette bulunan kaynakları kullanarak amatör çeviri yapmaktadır ve bu kaynakların başında Google translate gelmektedir.

Bu gibi değişimler çeviri sistemlerinin ilerlemesini sağlamakta ve gün geçtikçe de tercüme konusu bir hayli bir ilerleme göstermektedir. İlerleyen günlerin şimdiden ne getireceğini tahmin etmek çok zor bir durumdur. Bu nedenle gelişen teknolojiyi kullanarak çeviri yapmak hem doğru bir iş hem de güvenli bir yöntemdir.

Fakat iş profesyonel tercümeye gelince sistem değişmektedir çünkü çeviri yapılması yada tercüme edilmesi gereken hukuki bir evrak ,resmi bir belge yada çok daha önemli bir doküman olabilir.İyi bir tercüme bürosu işlemlerini dijital araçlarla yürüterek yine tamamen teknolojiden faydalanarak dünyanın her yerindeki müşterilerine online tercüme hizmeti verebilir.Tabi bu hizmeti verirken her gelen tercüme işinin bir proje olduğunun önemine varmak ve detaylıca çalışmak gerekir.Aşağıda verdiğimiz araçlarla sizde tercüme işlemlerinizi profesyonel olarak takip edebilir ve geliştirebilirsiniz, profesyonel bir tercümanın bu araçları kullanmadan düzenli ve istikrarlı çalışması çok zordur,çünkü başarının kaynağı düzenden geçer karma karışık bir yapıda oluşan işlemlerden sonuç alınması çok zordur.

Tercüme İşlemleri İle Uğraşanların İşine Yarayacak Programlar

  • Trados
  • OmegaT
  • Tureng.com (online sözlük)
  • Zargan.com (online sözlük)
  • Sesli sözlük (online sözlük)
  • Trello.com (online proje yönetimi)
  • Open Office (açık kaynak ofis)