İster serbest tercüman olun ister bir tercüme bürosuna bağlı çevirmen, oldukça başarılı bir zaman yönetimine ihtiyaç duyacaksınızdır.

Tercümanlık genel olarak planlı ve düzenli çalışma gerektiren, alınan işlerin zamanında tamamlanmasını gerektiren bir meslektir. Bunun yanında tercümanların da herkes gibi, resmi ya da sosyal etkinliklere katılması, günlük sorumluluklarını yerine getirmesi, kişisel olarak zaman ayırması gereken aktiviteleri vardır. Tüm bunları yaparken yoğun tercüme işlerini de tamamlamak çoğu zaman baş ağrısı olabilmektedir.

Bu sebeple Portakal Tercüme olarak tercümanlar için zaman yönetimi önerilerini ve yöntemlerini sizler için derledik.

Yoğun çalışanlar için dünyanın bir çok yerinde çeşitli zaman yönetimi taktikleri geliştirilmiştir. Bu taktiklerin bir çoğu yararlı olabilmektedir. Ancak zaman yönetimi taktiklerinin kullanımı, kullanacak kişiye uygun olmalıdır. Herkes her taktiği mantıklı bulmayabilir ya da kendilerine uygun görmeyebilirler.

 

domates pomodoro saat 490x294 Tercümanlar İçin Zaman Yönetimi

Pomodoro Zaman Yönetimi Tekniği

Bu teknik, tekniği bulan kişinin kullanmakta olduğu domates şeklindeki kronometre sebebiyle bu ismi almıştır. Bu tekniğe göre önemli gördüğünüz bir iş üzerinde 25 dakikalık çalışma ve kısa molalar şeklinde uygulanmaktadır. 4 set 25 dakikalık çalışmanın ardından ise 20-30 dakikalık geniş mola gelmektedir. Bu şekilde çalışarak ve bütün tekniği tekrar tekrar uygulayarak bir kaç saat içinde önem verdiğiniz işi bitirebilmektesiniz.

 

atesleme saati power hour 490x294 Tercümanlar İçin Zaman Yönetimi

Ateşleme Saati

Günün en önemli işi üzerinde 1 saatlik ve tam konsantrasyonlu çalışarak bu tekniği uygulayabilirsiniz. Her gün, en önemli gördüğünüz işe tam 1 saatlik konsantrasyonla çalışarak düzenli bir şekilde ilerleyebilir ve işinizi zamanında tamamlayabilirsiniz. Bu tekniğin en önemli ayrıntısı bu 1 saat boyunca kesinlikle ama kesinlikle dikkatinizin dağılmasına izin vermemektir.

 

kurbaga corbasi kurbaga yemek 490x294 Tercümanlar İçin Zaman Yönetimi

Kurbağa Yemeği

Aslında bu tekniğin aşçılıkla ya da yemekle hiç bir alakası yok. Gerçekten kurbağa da yemeyeceksiniz. Dünya genelinde “eat the frog” şeklinde bilinen bir felsefeye dayanan bu teknik, en önemli işinizi en baştan tamamlamanızı amaçlıyor. Kurbağa yeme meselesi ise, bu felsefeye göre, “her sabah kalktığınızda bir kurbağa yeseniz, o gün daha kötü ne olabilir ki” şeklinde açıklanmaktadır. Yani en zor, en baş ağrıtıcı ve en sıkıcı işinizi en baştan yaparsanız, günün kalan kısmında endişelenmenize gerek kalmaz ve çok daha rahat çalışabilirsiniz.

 

multitasking ayni anda calisma 490x294 Tercümanlar İçin Zaman Yönetimi

Aktivite Birleştirme

Dünyaca bilinen “multitasking” terimi ile ilintili olan bu teknik, günlük sorumluluklarınızı aynı anda yapmanızı öğütlüyor. Örneğin köpeğinizi gezdirmeniz ve spor yapmanız gerekiyorsa hem hafif tempo koşu yapabilir hem de köpeğinizi gezdirebilirsiniz. Ya da sözlü tercüme denemelerinizi, koşu bandında da gerçekleştirebilirsiniz. Bu tekniği felsefesi ile benimseyebilirseniz kendinize uygun bir çok multitasking seçeneğini de görebilirsiniz.

 

Tercüman olmak zaman yönetimini de iyi bilmeyi gerektirmektedir. Bu sebeple burada örneğini vermiş olduğumuz tekniklerin haricinde kendinize uygun bir çok teknik de geliştirebilir, bu teknikleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (75 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?