Tercüme sektöründe fark yaratmak

Tercümanlık mesleği her yabancı dil bilen kimsenin yapabileceği bir iş değildir. Tercüme konusu bilgi, birikim ve tecrübe gerektiren bir iştir. Ayrıca bir tercüman her konu hakkında çeviri yapamayabilir ve yapmamalıdır da. Tercümanın bir uzmanlık alanı olmalıdır.

Belirli alanlarda uzmanlaşmış olmak, tercüme yapacağı metinde geçen teknik terimleri doğru olarak çevirebilme olanağı sağlar. Profesyonel çeviriler için tercüme sektöründe deneyimli tercümanları tercih etmek daha uygun olacaktır. Tercüme büroları, çeviri sektörü için daha disiplinli tercümanlar ile çalışır ve her biri farklı uzmanlık alanına sahip pek çok yeminli tercüman barındırır.

Çevrilmesi gereken metin resmi bir belge olabilir. Ayrıca hukuk alanında ya da tıp ile ilgili bir yazı olabilir. Kadrousunda birden fazla çevirmen bulunduran çeviri büroları işi uzmanlık alanı hukuk ya da tıp olan mütercim tercümana teslim eder. Çünkü olası teknik terimleri ancak o alanda uzman bir çevirmen düzgün ve doğru bir şekilde çevirebilir.

Çeviriler kesinlikle baştan savma yapılmamalı, çevrilecek kitap, belge ya da dizi, film iyi incelenmeli ve dili iyi anlaşılmalıdır. Resmiyet içeriyorsa, resmi bir şekilde, resmiyet içermiyorsa da uygun şekilde çeviriler yapılmalıdır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?