Her dil gibi Türkçe’de de yabancı dillerden geçmiş kelimeler vardır. Peki hangi dilden kaç kelimenin Türkçe’ye dahil olduğunu biliyor musunuz ?

Kimileri yaşadığımız çağı, iletişim kimileri ise bilgi çağı olarak nitelendiriyor. Ancak konu dillere geçen kelimeler olduğunda çağın adının bir önemi kalmıyor. İster bilgi çağı olsun ister iletişim çağı, iki türlü de ülkeler ve kültürler birbirlerine yaklaşıyor. Bu yakınlaşma ilk etapta dillere yeni giren kelimelerle fark ediliyor.

Konuşulan birçok dilde yabancı kelimeler bulunur. Bu dillerin olmazsa olmazlarıdır. Çünkü her dil, tüm kültürlere hakim olabilmiş değildir. Bazı diller bazı kültürlere aittir ve öyle kalmak durumundadır. Bu diller değişime karşı dirençlidir. Tam tersi olarak bazı diller de tarihler boyunca sürekli değişiklik göstermiş ve neredeyse etrafındaki tüm dillerden etkilenmişlerdir.

Buna örnek olarak Hintçe gösterilebilir. Hindistan’da çoğu insan günlük yaşamlarında İngilizce kelimeler kullanır. Bunun yanında Farsça’dan da etkilenen Hintçe’de, “pehlivan” kelimesi Türkçe’deki “pehlivan” ile aynı anlama gelmektedir.

Peki Türkçe ne durumdadır? Türkçe hangi dillerden ne kadar etkilenmiştir merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

 

Türkçe’de Kaç Yabancı Kelime Var?

Türkçe oldukça zengin bir dildir ve bir çok dilden de etkilenmiştir. Bunların başında Arapça ve Fransızca gelmektedir. En fazla dil transferini Arapça ve Fransızca’da yaşayan dilimizde ayrıca Farsça bir çok kelime de mevcuttur.

Korece – 1 kelime
Arnavutça – 1 kelime
Norveççe – 2 kelime
Fince – 2 kelime
Portekizce – 3 kelime
Moğolca – 4 kelime
İbranice – 7 kelime
Macarca – 9 kelime
Japonca – 9 kelime
Bulgarca – 19 kelime
Ermenice – 24 kelime
Slavca – 24 kelime
Soğdca – 24 kelime
İspanyolca – 33 kelime
Rusça – 44 kelime
Yunanca – 48 kelime
Latince – 78 kelime
İtalyanca – 89 kelime
Almanca – 98 kelime
Rumca – 400 kelime
İngilizce – 485 kelime
Farsça – 1359 kelime
Fransızca – 5253
Arapça – 6467

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?