Yeminli Tercümanlık Kazançlı Bir Meslek mi?

Yeminli Tercümanlık Kazançlı Bir Meslek mi?

Yeminli tercümanlık yapmak suretiyle yüksek kazançlar elde etmek tamamıyla kişinin kabiliyetlerine, niteliklerine ve kapasitesinin genişliğine bağlı bir durumdur. Şöyle ki, bir yeminli tercüman serbest çalışan meslek gruplarına dahildir. Haliyle her işi almakta özgür olduğu gibi çalışacağı kimsenin kendisine iş getirmesi de işveren açısından bir tercih meselesidir. Hal böyle olunca da çeviri yaptırmak isteyenler daha nitelikli ve daha yüksek kapasiteye sahip çevirmenlere yönelirler.

Bilhassa kurumsal firmalar ve yüksek kazanç getirme potansiyeline sahip olan işverenler açısından durum bu şekildedir. Çeviri yaptırmak isteyeceği metin hayatı öneme sahip olan bir kurum ya da kişi, ödediği ücrete bakmaksızın daha yüksek kalitede bir çeviri için daha yüksek nitelikteki tercümanı tercih edecektir.

Tercümanlık Yaparak Geçinmek Mümkün mü?

Mütercim tercümanlık yaparak geçinmek elbette mümkündür. Ancak bu mesleği icra ederek geçinmek ya da yüksek meblağlar elde etmek günden güne zor hale gelen bir iştir. Bunun sebebi ise piyasadaki çevirmen sayısının günden güne artmasıdır. Gerçekten hemen her üniversitede pek çok dilde mütercim tercümanlık bölümleri açılmıştır ve bu bölümler her yıl yüzlerce mezun verir.

Öte yandan hızla yeni bölümler açılmaya ve ve mevcut bölümler öğrenci kapasitelerini artırmaya devam ettiğinden piyasada faaliyet gösteren mütercim tercüman sayısındaki bariz artış önlenemez duruma gelmiştir. Bundan ötürü bir yeminli tercüman hayatını refah içerisinde devam ettirmek için sadece yeminli tercümanlık işini yapmayı uygun görmüş ise muhakkak alanında kendini kanıtlamalı ve en iyisi olduğunu koşulsuz şartsız ispat etmelidir.

Tercümanlıktan Elde Edilen Gelir Neden Azalma Eğiliminde?

Yeminli tercümanlık mesleğinin daha az kazançlı hale gelmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi de üniversitede mütercim tercümanlık bölümünü okumamış olmasına karşın iyi seviyede dil öğrenmiş ya da bir dönem yurt dışında yaşamış olan kimselerin de kazançlı olduğunu düşündükleri bu işi icra etmek istemeleridir.

İşsizliğin Kazançlar Üzerindeki Etkisi

İşsizlik de yeminli tercümanlık mesleğinden elde edilen kazancı düşüren en önemli etmenlerden bir tanesidir. Şöyle ki, herhangi bir meslek grubuna mensup olmasına karşın işsizlik sorunu sebebiyle mütercim tercümanlık mesleğine çok sayıda insan yönelerek çeviri hizmetleri yapmaya başlamıştır.

Elbette bu kişiler yüksek meblağlar kazanma düşüncesi içerisinde değillerdir. Bundan dolayı çok düşük miktarlar ile hatta tabiri caizse karın tokluğuna çalışmayı göze almışlardır. Hal böyle olunca da yeminli tercümanlıktan elde edilebilecek olan gelir iyiden iyiye düşme eğilimine girmiştir.

Freelance Tercümanlık Yapılabilir mi?

Freelance çalışmak, bilhassa son dönemlerde son derece popüler bir çalışma tarzı haline gelmiştir. Bu tarz çalışan insanlar herhangi birisinin hiyerarşisi altında bulunmaksızın evlerinden mesleklerini icra ederler. Hayatlarını bu yolla kazanan tercümanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

Ancak bu çalışma tarzında kişinin mutlak suretle geniş bir çevresi ya da her ne kadar bağlı olmasa da destek aldığı bir kurumun olması gerekecektir. Örnek olarak herhangi bir şirketin çeviri ihtiyaçları, bir tercüme bürosundan gelen metinlere yönelik ihtiyaçlar ya da iş dünyasında söz sahibi olan kimselerin toplantı ve benzeri durumlar için ihtiyaç duyduğu tercümanlar bu yolla pekala karşılanabilir.

Yeminli Tercümanlıktan Daha Fazla Gelir Nasıl Elde Edilir?

Yeminli tercümanlıktan elde edilecek olan geliri artırmak için izlenmesi gereken en akıllıca yol kuşkusuz talebin yoğun olmasına rağmen bu talebe cevap verebilecek kişi sayısının az olduğu alanlara yönelmektir. Örnek olarak fazla yaygın olmayan diller ya da popüler hale gelmeye yeni başlamış diller gösterilebilir. Elbette yeminli tercüman bu durumda aranan kişi olacak ve istediği kazancı fazlasıyla elde edebilecektir.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (4 Okuyucu Görüşü / Reviews)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?