Vekâlet Nedir, nasıl verilir? Vekâletname Çeşitleri ve Vekalet Ücreti

Hayat şartları doğrultusunda insanlar birbirlerine vekalet vermek zorunda kalabilirler. Vekalet bir kişinin diğer bir kişiye kendi adına bütün işleri yapabilme yetkisi vermektir. Başlangıçta dolandırmaya müsait bir durum gibi duruyorsa olsa da aslında bazı işlemlerinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için oldukça mantıklı bir işlemdir. Vekâlet genelde artık işlemlerini yapacak gücü olmayan kişiler tarafından daha iyi durumda olanlara veya hukuksal işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için avukatlara verilmektedir.

 

Vekâlet Nasıl Verilir?

Vekâlet bir iş veya işlerin tamamında bir başka kişiye işleri yapabilme yetkisidir. Hukuksal boyutu da çok önemli olan vekâlet işleminin diğer kişiye verilme aşaması da oldukça titizlik gerektirmektedir. Söz olamayan vekalet işleminin yasal yollar ile yapılması gerekmektedir. Vekaletin öncelikle yazılı ve imzalı olarak verilmesi gerekir. Ayrıca vekâletin verileceği kişinin 18 yaşından büyük ve akli dengesinin yerinde olması büyük önem arz etmektedir. Ve vekâlet verme işleminin en önemli detayı mutlaka noter huzurunda yapılmasının gerekliliğidir.

Noter huzurunda yapılmayan hiçbir işlem yasal bir boyut kazanmaz. Noter huzurunda imzalanan sözleşme ile başlayan vekâlet durumu ancak taraflardan birisinin vekil olmaktan veya vekalet vermekten vazgeçtiklerini istifa ile belirttikleri zaman bitecektir. Ancak bazı sözleşmelerde vekaletin süresi de belirtilmektedir. Bu gibi vekâletler de tarafların istifa etmesine gerek kalmadan vekalet direk olarak düşecektir.

 

Vekaletname Çeşitleri Nelerdir?

Vekalet işlemleri sadece bir durum üzerinden verilmemektedir. Vekâlet verilmesini sağlayıcı birçok etken olmaktadır. Bu etkenler insan hayatının getirdikleridir. Bu vekâlet çeşitlerinden birincisi boşanma davalarıdır. Boşanma sürecinde bazı konular ile ilgilenmemek isteyen kişilerce avukatlara verilen işlem yürütme hakkıdır. Bir diğeri ise alım satım olaylarıdır. Aracını, arsasını veya evini satacak kişiler haklarını vekâletname ile başkasına devrederek işlemleri devrettiği kişinin yürütmesini sağlar.

Ayrıca tapu işlemleri ile de vekâletname verilebilir. Bu vekâletnamelerin hepsi kısa süreli belli bir iş verilmiş vekâletlerdir. İşlemlerin sonuca bağlandığı gün vekâletname sözleşmesi düşecektir. Vekaleti veren ile vekalet arasında güven duygusunun esas alınma gerekir. Çünkü vekalet alan kişi verenin dediği ve sözleşmeye eklediği bilgilerin dışında tavır ve davranışta bulunamaz. Bulunduğu an vekalet verenin başka hakları ortaya çıkacaktır.

Eğer ki vekâlet alan kişi bir davranış sonrası işlemi zarara uğrattı ise, bu durumda suçlu vekâleti alan değil ve bu ispatlanabilirse doğacak tüm zararı vekalet veren ödeme zorundadır. Ayrıca vekâlet çeşitleri arasında şirketlerin çalışanlarına iş yeri ile ilgili verdiği vekâletlerdir. Bir şirket de işlemlerin hızlı yürümesi için verilen bu vekalet türü en fazla kullanılan vekalet çeşidi olarak dikkat çekmektedir.

 

Vekâlet Ücreti

Vekâlet verme işlemlerinde tüm vekalet çeşitleri için aynı fiyatlar geçerli değildir. Yıldan yıla değişen bu fiyat tarifesi Türkiye noterler birliği tarafından belirlenmektedir. Araç satışı için verilmek istenilen vekâlet de noterler 82,56 TL ücret almaktadır. Ortak fiyat tarifesi ile çalıştığı için tüm Türkiye’de fiyatlar aynıdır.

Ayrıca kaza veya boşanma gibi davalarda avukatlara verilmek istenen vekâletlerde 87,71 TL ödeme zorundadır. Bu gibi işleri kaybetmek istemeyen avukatlar ise bu ücreti her zaman kendileri karşılarlar. Son olarak ücretli olan son vekâlet türü ise tapu vekaletidir. Bu vekâlet işlemi için ise 122,07 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu vekâlet işlemleri iki özel şahıs arasında gerçekleştiği için devlet tarafından ödenmesi durumu bulunmaz. Bu yüzden genelde vekâlet veren olmak üzere kişilerin ödemesi zorunludur.

 

Vekaletname Tercümesi

Gayrimenkulle ilgili işlemler (satış, istimlak, vb.), Araba ile ilgili işlemler (satış, devir, vb.), Bankalarla ilgili işlemler, Miras intikal, taksim, satış işlemleri, Kiraya verme işlemleri, Telefon işlemleri(numara taşınması, devri ile ilgili işlemler) gibi birçok işlemde sizin veya başka bir şahsın adına vekaleten başka bir şahsı yetkili kıldığınıza dair vekaletname hazırlama işlemleriniz olabilir. Vekaletname tercümesi için bizden yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, bizi değerlendirin!

12345 (Değerlendir! / Vote now!)
Loading...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz?