Freelance Tercümanların Avantajları

Freelance yani serbest çalışmak, teknolojinin ve iletişim olanaklarının artmasıyla beraber gün geçtikçe daha fazla kişinin ilgisini çeken bir iş haline gelmiştir. Daha çok Amerika ve Avrupa’da ev ofis olarak da bilinen freelance çalışma sistemi zaman ilerledikçe tüm dünyada çalışanların ve işverenlerin tercih ettiği sistemlerden biri haline gelmeye başlamıştır. Özellikle mimarlık, web tasarımı, tercüme, yeminli tercümanlık ve noter işlemleri gibi birçok iş serbest çalışma yöntemi ile yerine getirilebilmektedir.

Serbest çalışma ortamının işverenlere ve çalışanlara sağladığı bir takım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin tercüme bürosu olarak çalışan bir firma tercümanlık hizmeti için çok sayıda yazar, tercüman, editör ve redaktör gibi kalifiye elemana sahip olmalıdır. Maaşlı olarak tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çeviri bürosu içinde kadrolu bir personele sahip olmak o kişinin sigorta masrafları, yemek ve ulaşım masrafları ve büro masrafları olarak ek ücrete neden olduğunu düşünürsek o firma freelance olarak aynı ücretle çalıştırabileceği yirmi kişi yerine on beş kişiye kadro açabilecektir. Bu nedenle serbest çevirmenler tercüme bürolarına büyük mali avantajlar sağlamaktadır.

Freelance tercüman olarak çalışanlar için de serbest çalışma ortamının bir takım olumlu ve olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Örneğin İngilizce tercüme işi ile uğraşan bir kişi freelance olarak çalıştığında kendi çalışma saatlerini ve ücretini kendisi belirleyebilecektir.